Google każe odinstalować Vanced

Google każe odinstalować Vanced – ostrzeżenia przed nią w samym systemie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Na temat zniknięcia Vanced pojawiała się masa plotek i nawet oficjalne stanowisko twórców nie wszystkich przekonało do tego, że za wszystkim stoi Google. Teraz jednak może się wydawać, że mamy na to dowód niepodważalny: otóż po tym, jak dalszy rozwój programu został zatrzymany, a oficjalne źródła do jej pobrania zablokowane, to Google każe odinstalować Vanced z samego systemu. Robi to przez Google Play Protect, które oznacza Vanced Manager jako szkodliwą aplikację. A tak to przynajmniej wygląda na pierwszy rzut oka, ponieważ sprawa jest bardziej skomplikowana.

Google każe odinstalować Vanced

Google każe odinstalować Vanced

Okazuje się, że wersja aplikacji Vanced Manager, która jest oznaczona numerem 2.6.0, jest uznawana jako niebezpieczna podczas próby instalacji. Pojawiające się ostrzeżenie informuje, że aplikacja próbuje obejść zabezpieczenia systemu Android. Podobny komunikat pojawia się gdy próbujemy przeskanować smartfona przez Google Play Protect i mamy zainstalowany program. Warto tu wyjaśnić, że Vanced Manager to aplikacja, która ułatwia instalację Vanced, znanego wcześniej jako YouTube Vanced na urządzeniach bez roota. Można więc uznać, że technicznie rzecz biorąc, ostrzeżenie nie jest niezgodne z prawdą. Dlaczego jednak pojawiło się dopiero w momencie, kiedy Google rozpoczęło walkę z Vanced?

Zobacz też: Nadchodzi koniec YouTube-dl – popularnego narzędzia do pobierania filmów

Wygląda to trochę tak, jakby Google Play Protect było wykorzystywane do pozbycia się niewygodnej dla Google aplikacji ze smartfonów, a nie do walki z zagrożeniami cybernetycznymi czyhającymi na urządzenia i samych użytkowników. Mimo wszystko sprawa nie wygląda tak prosto. Otóż Vanced Manager w wersji 2.6.2 już nie wywołuje powyższego komunikatu. A przecież w walce z Vanced Google skupiłoby się na najnowszej wersji programu, a nie starszej. Nie należy więc wykluczać scenariusza, w którym doszło do jakiegoś błędu, lub wraz z aktualizacją Google Play Protect wykrywa ono akurat w tej wersji aplikacji coś, co wywołuje reakcję obronną systemu. Raczej scenariusz, w którym ktoś po stronie Google nie był świadomy nowszej wersji aplikacji Vanced Manager i dlatego celowo rozpoczął atak na starszą, można uznać za zbyt mało prawdopodobny.

Źródło: AndroidPolice

    Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy