CHARLIE-CRP przedłużony

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP przedłużony – zagrożenia w cyberprzestrzeni wciąż obecne

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP został przedłużony i będzie nadal obowiązywał na terenie całego kraju. To efekt decyzji, którą podjął premier. Ma ona związek z zagrożeniami w cyberprzestrzeni.

Stopień CHARLIE-CRP przedłużony

źródło: RCB

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni. CHARLIE jest trzecim z czterech stopni tego typu określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Wprowadza się go wtedy, gdy wystąpi zdarzenie potwierdzające prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni lub gdy zostaną uzyskane wiarygodne informacje o planowanym zdarzeniu.

Stopień CHARLIE-CRP zaczął obowiązywać w lutym tego roku, potem został przedłużony do końca marca. Teraz premier przedłużył go do 15 kwietnia do godziny 23:59. W czasie obowiązywania takiego stopnia alarmowego organy państwowe mają dodatkowe zadania. Należą do nich m.in.:

  • pełnienie dyżurów przez administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów przez całą dobę
  • dokonywanie przeglądu zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów,
  • Zgłaszania policji niepokojących i nietypowych sytuacji oraz zagrożeń za pośrednictwem numeru 112

Oprócz stopnia CHARLIE-CRP premier przedłużył również stopień BRAVO, także do 15 kwietnia. To drugi w czterostopniowej skali stopień, który wprowadza się, gdy istnieje zwiększone i przewidywalne zagrożenie wystąpienia ataku o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności – czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W dniach, w których obowiązuje stopień BRAVO, należy zwracać uwagę na osoby, które dziwnie się zachowują, bagaże pozostawione w miejscach publicznych oraz samochody zaparkowane tam, gdzie parkować nie wolno. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zbierają informacje o niestandardowych sytuacjach, które wydają się obywatelom co najmniej dziwne.

Czytaj także: Ustawa o cyberbezpieczeństwie zagraża małym operatorom – te zapisy są bezsensowne

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP obowiązuje na terenie całego kraju. Stopień BRAVO dotyczy aktualnie dwóch województw: lubelskiego i podkarpackiego.

źródło: RCB

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy