Pamięć masowa odporna na promieniowanie

Pamięć masowa odporna na promieniowanie kosmiczne – pracuje nad nią polska firma

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Polska firma pracuje nad niecodziennym układem. To pamięć masowa odporna na promieniowanie kosmiczne, którą można będzie wykorzystać w misjach realizowanych w kosmosie. Projekt wszedł już w komercyjną fazę rozwoju. Wiemy już, kiedy planowo powinny zakończyć się prace.

Pamięć masowa odporna na promieniowanie kosmiczne – oto szczegóły tego projektu

fot. mat. prasowe

Europejska Agencja Kosmiczna zleciła firmie SYDERAL Polska stworzenie nowej generacji modułów pamięci masowej Flash, która może być wykorzystana podczas misji kosmicznych. Istotna jest duża pojemność, ale również bezpieczeństwo danych i ich szybkie przetwarzanie. Projekt Flash Memory Module zakłada rozwój układu FPGA kontrolującego pamięć masową typu Flash oraz chroniącego zgromadzone dane przed utratą spowodowaną działaniem promieniowania kosmicznego.

Opracowywane rozwiązanie pozwala chronić zapisywane i odczytywane z pamięci dane, jak również umożliwia nieprzerwane zapisywanie pomimo nagłego zablokowania pamięci Flash. Nawet jeśli jedna z pamięci uległa uszkodzeniu lub czasowemu zablokowaniu, możliwe jest odzyskanie odczytywanych danych.

Projekt wszedł już w drugą, komercyjną fazę rozwoju. Realizowane są w niej potrzeby użytkownika, którym będzie firma RUAG Space. Przedsiębiorstwo pomoże w ustaleniu wymagań i będzie uczestniczyć w przeglądach technicznych projektu. Łączy budżet przedsięwzięcia to kwota bliska 0,4 mln euro. Zakończenie prac jest planowane na drugi kwartał 2023 roku.

Pierwsza faza projektu zakończyła się w grudniu 2021 roku. Prędkość wszystkich interfejsów została wtedy dwukrotnie zwiększona, do 200 Mhz. Dostosowano również komunikację z modułem do istniejących wymagań technicznych dotyczących pamięci masowych dla misji ARIEL, którą realizuje Europejska Agencja Kosmiczna.

Czytaj także: To koniec SpaceX Crew Dragon – załogowa kapsuła firmy przechodzi do historii

SYDERAL Polska to firma, która powstała w 2016 roku i dostarcza rozwiązania sprzętowe i programowe m.in. dla satelitów. Przedsiębiorstwo jest wspólną inicjatywą szwajcarskiej SYDERAL SA, która ma 25-letnie doświadczenie na rynku kosmicznym, oraz 3CityElectronics – polskiej firmy zajmującej się elektroniką przemysłową. SYDERAL Polska zajmuje się inżynierią oprogramowania, rozwojem sprzętu elektronicznego, projektowaniem systemów opartych na FPGA oraz modułami pamięci.

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy