SoftBank zachowa pakiet kontrolny ARM

Kolejny duży gracz ostrzy sobie zęby na zakup ARM – to może się udać

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Przejęcie ARM przez Nvidię okazało się niewypałem. Kiedy tylko Zieloni złożyli swoją propozycję, to rozpoczęły się masowe protesty wielu firm z branży, które przestraszyły się tego, że jeden gracz przejmie całą kontrolę nad technologią. O ile porażka Nvidii nie jest dla niej aż takim problemem, to pamiętajmy, że SoftBank, obecny właściciel ARM, chciał się pozbyć firmy znacznie wcześniej, niż otrzymał ofertę. SK Hynix wpadło natomiast na pomysł, jak przejąć ARM bez wzbudzania kontrowersji.

SK Hynix przejmie ARM?

SK Hynix przejmie ARM

Nieudane przejęcie firmy Arm przez Nvidię, warte 40 mld USD, ucieszyło organy ochrony konkurencji, ale doprowadziło również do masowych zwolnień u projektanta układów. I warto tu podkreślić, że każda inna firma również skończyłaby podobnie. ARM jest zbyt ważne, aby trafić w ręce pojedynczego gracza. I tu pojawia się SK Hynix, które zaproponowało to, o czym mówiło się już od momentu wystawienia ARM na sprzedaż: utworzenie konsorcjum zrzeszające wielu graczy z branży i wspólne przejęcie firmy. Warto tu podkreślić, że to wciąż jest tylko pomysłem wewnętrznym w firmie, a nie realny plan działania. To jednak na pewno jedyna droga, aby ARM trafiło w ręce firm technologicznych.

Zobacz też: Masowe zwolnienia w ARM – wszystko przez porażkę Nvidii

Takie rozwiązanie niesie ze sobą masę zalet. Przede wszystkim daje pewność, że żadna firma nie będzie ograniczała dostępu do technologii innym dużym graczom, ani nie ograniczy rozwoju ARM, tak aby uderzyć w konkurencję. Mimo wszystko i tu pojawia się pewien problem: otóż mniejsi gracze mogą być spychani na margines przez zmowę gigantów, którzy będą utrudniali im dostęp do technologii. Natomiast w przypadku konsorcjum odpowiedzialność za taki stan rzeczy może być o wiele bardziej rozmyta, niż przy jednostkowym właścicielu. Jednak wciąż jest to o wiele lepsza sytuacja, niż wejście ARM na giełdę. Wtedy bowiem firma musiałaby zacząć generować konkretne zyski, a nie skupiać się na rozwoju nowych technologii. Oczywiście istnieje jeszcze trzecia opcja: zakup ARM przez firmę nietechnologiczną. Problem w tym, że takie nie są zainteresowane przejęciem czegoś, co nie generuje wysokich zysków.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy