Hakerzy zniszczyli cywilne lotnictwo w Rosji

Systemy cywilnego lotnictwa w Rosji właśnie przestały istnieć dzięki hakerom

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

To, co do tej pory robili hakerzy, można nazwać niewinną zabawą. Jednak ostatni atak na Rosyjską Federalną Agencję Transportu Lotniczego Rosawiatsia pokazał, jak bardzo hakerzy mogą napsuć krwi Rosjanom. Spowodował on bowiem usunięcie z serwerów wszystkich dokumentów, plików, danych rejestracyjnych samolotów i poczty. W sumie skasowano około 65 terabajtów danych. I chociaż atak miał miejsce w sobotę, to potwierdzono go dopiero w poniedziałek rano, przestała działać również oficjalna strona internetowa agencji, która do tej pory nie działa.

Hakerzy zniszczyli cywilne lotnictwo w Rosji

Hakerzy zniszczyli cywilne lotnictwo w Rosji

Rosja robi dobrą minę do złej gry i zaprzecza, aby jakikolwiek atak miał miejsce, a dane zostały skasowane. Agencja Transportu Lotniczego zrzuciła winę na czasowy brak dostępu do Internetu i awarię systemu elektronicznego obiegu dokumentów. No cóż, biorąc pod uwagę, że wciąż nie naprawiono tej drobnej usterki, to raczej trudno uwierzyć w deklarację Rosjan, a bardziej przekonują zapewnienia hakerów przyznających się do ataku. Co jednak z kopią zapasową? No cóż, tej… nie ma. I to nie dlatego, że hakerom udało się także ją uszkodzić. Otóż okazuje się, że tej nigdy nie było z powodu… braku środków w rosyjskim Ministerstwie Finansów na sprzęt niezbędny do jej wykonania.

Zobacz też: Aktywiści z Anonymous zhakowali rosyjskie kanały TV i pokazali prawdę o wojnie

Oznacza to, że przy pierwszej większej awarii cały system i tak poszedłby do kosza, a wszystko z powodu niezwykle irracjonalnej oszczędności. I chociaż brzmi to jak czysty absurd i coś, co nie mogłoby się wydarzyć w cywilizowanym kraju, to pamiętajmy, że mowa jest o Rosji. Tam natomiast, zwłaszcza wśród pracowników publicznych, mentalność typowa dla Związku Radzieckiego nie zginęła i ma się bardzo dobrze. A co za tym idzie bylejakość i prowizorka są tam uznawane za cnoty, a nie wady. Jak jednak wygląda obecnie lotnictwo cywilne w Rosji? No cóż, samoloty co prawda wciąż latają, jednak zaawansowane systemy informatyczne zostały zastąpione bardziej tradycyjnymi, papierowymi dokumentami.

Źródło: aviation24

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy