Samsung rezygnuje z Galaxy Z

Samsung rezygnuje z Galaxy Z — wszystkiemu winna Rosja

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Litera Z przez lata nie kojarzyła się z niczym złym. Ot, ostatnia w alfabecie łacińskim i wywołująca pozytywne wspomnienia z dzieciństwa u fanów serii Dragon Ball. W ostatnich latach stała się ona natomiast symbolem wszystkich składanych smartfonów Samsunga: czy to Fold, czy to Flip, wszystkie składaki to Galaxy Z. Aż kilka tygodni temu Rosjanie nie uczynili z niej zbrodniczego symbolu inwazji na Ukrainę. Teraz Z dla wielu osób ma równie pozytywny wydźwięk, co swastyka, albo sierp i młot. Z tego też powodu Samsung rezygnuje z Galaxy Z na niektórych rynkach. Wszystko to, aby dać znać, że nie ma nic wspólnego z działaniami Rosji, a wręcz przeciwnie: jawnie je potępia.

Samsung rezygnuje z Galaxy Z

Zmiany te zauważono jak na razie tylko na Litwie, Łotwie i w Estonii. W krajach tych smartfony te widnieją jako Galaxy Fold3 i Galaxy Flip3 na stronach internetowych producenta. Chociaż w adresie do każdego ze smartfonów wciąż są określane jako Galaxy Z Fold i Galaxy Z Flip. Dlaczego akurat tam Samsung rezygnuje z Galaxy Z? No cóż, z przynajmniej kilku powodów: otóż są to najmniejsi członkowie NATO, których siła armii, nawet łącznie, jest dość symboliczna. Były także częścią Związku Radzieckiego, przez co zakusy Putina, który deklaruje chęć odbudowy dawnego imperium, są z ich perspektywy bezpośrednią groźbą. Co więcej, przez Łotwę i Litwę wiedzie droga do przyłączenia Obwodu Kaliningradzkiego do reszty Rosji — o ile rzecz jasna Putin zechce utrzymać pozory niezależnej Białorusi. Estonia w tym wypadku zostałaby odcięta od reszty NATO i najprawdopodobniej również wchłonięta.

Zobacz też: Huawei chwali się wynikami za ubiegły rok – i szczerze mówiąc, ma czym 

Dlatego też olbrzymie logo Z na pudełku smartfona Samsunga może się bardzo źle kojarzyć obywatelom tych państw. Warto bowiem podkreślić, ze w ich przypadku to, co się dzieje na Ukrainie, ma nieco inny wydźwięk: dla nas jest to zbrodniczy atak na niezależne państwo, dla nich dodatkowo jest to wizja przyszłości, jeśli nikt nie powstrzyma imperialnych zapędów Putina. Nic więc dziwnego, że Samsung rezygnuje z Galaxy Z, ponieważ litera ta w ostatnich tygodniach kojarzy się głównie ze zbrodniami wojennymi i inwazją, a nie nowoczesnością i rozwojem. Jednak czy producent powinien zmienić nazwę serii na całym świecie? Oczywiście, że nie, tak jak Hindusi nie powinni rezygnować ze swastyki. Koreańczycy byli pierwsi z wykorzystaniem litery Z.

Źródło: Twitter, Samsung.lt, Samsung.lv, Samsung.ee

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy