Sankcje USA na Chiny to kpina

USA powoli odpuszczają Chinom – duża część nowych technologii wyłączona z cła

2 minuty czytania
Komentarze

Wojna celna Chin z USA nie tylko się zatrzymała, ale widać także ustępstwa ze strony Stanów Zjednoczonych. Otóż Biuro Przedstawiciela Handlowego USA przywraca wygasłe zwolnienia z niektórych ceł nałożonych na import z Chin przez administrację Trumpa. Do wyjątków zaliczają się między innymi PCB, czyli płyty drukowane. Te natomiast są podstawą współczesnych układów pamięci, płyt głównych i układów graficznych. Mowa jest więc o kluczowych komponentach do budowy komputertów.

USA znosi sankcje na PCB z Chin

USA znosi sankcje na PCB z Chin

Zanim jednak przejdziemy do PCB z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że Biuro USTR przywróciło 352 wygasłych wyłączeń produktów z amerykańskich ceł. Tu warto podkreślić, że początkowo rozważano objęcie nimi aż 549 kategorii, jednak nie zdecydowano się na ten krok. Mimo wszystko i tak jest to świetna wiadomość dla Państwa Środka, ponieważ mowa jest tu o produktach, których import jest wyceniany na 370 mld dolarów rocznie, na które nałożono cła od 7,5% do 25% w czasie wojny handlowej USA-Chiny. Warto tu także dodać, że wyłączenia obowiązują z mocą wsteczną od 12 października 2021 roku. Tym samym Chińczycy mogą liczyć na olbrzymi zwrot podatków w USA.

Zobacz też: Will Smith kontra Chris Rock – (niestety) tak zapamiętamy Oscary 2022

Dla nas jednak najważniejsze jest to, że istnieje szansa, iż producenci płyt głównych i kart graficznych przeniosą oszczędności na konsumentów. Warto jednak pamiętać, że te mają wynikać z samego PCB, a nie innych komponentów jak banki pamięci, rdzeń graficzny, czy inne, mniej istotne elementy dyskretne, czy ich montaż. Co ciekawe, za zniesieniem ceł na ten typ towarów lobbowała Nvidia, przedstawiając następujące argumenty:

Produkty te nie są wytwarzane w Stanach Zjednoczonych i w ograniczonych ilościach na Tajwanie. Wysiłki mające na celu stworzenie nowych mocy produkcyjnych w krajach, które obecnie nie wytwarzają takich produktów (takich jak USA i Wietnam), nie powiodły się i zostały poważnie utrudnione przez skutki COVID-19.

HP również zwróciło uwagę na znaczenie Chin jako głównego źródła importu, natomiast Apple, Google i Intel zgłosiły uwagi wzywające USTR do zwolnienia z ceł niektórych produkowanych w Chinach towarów elektronicznych. Może to oznaczać, że — przynajmniej w segmencie elektroniki użytkowej — wojna handlowa USA i Chin może przejść wkrótce do historii. Miejmy nadzieję, że razem z jej zakończeniem zdjęte zostaną także sankcje z Huaweia.

Źródło: TechSpot

Motyw