Nietoperze wampiry - problemy z DNA

Wampiry to genetyczna pomyłka – odkryto tajemnicę tych małych krwiopijców

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Biorąc pod uwagę, że wampiry są kojarzone od wieków z nietoperzami, ale gatunki pijące krew poznano znacznie później, to trzeba przyznać, że jest to zabawny zbieg okoliczności. Oczywiście bladzi ludzie potrzebujący krwi, których zabija światło słoneczne… no cóż, istnieją. Nie są to jednak mityczne wampiry, a po prostu zbiór kilku nieprzyjemnych chorób genetycznych, które jednak nie czynią z nikogo władcą mroku. Dziwnym zbiegiem okoliczności problemy genetyczne są także przyczyną istnienie nietoperzy wampirów.

Nietoperze wampiry – problemy z DNA

Nietoperze wampiry - problemy z DNA

Większość nietoperzy żywi się owadami i owocami, chociaż jak byłem mały, to babcia coś mi wspominała o niegrzecznych dzieciach, jednak w tej kwestii literatura naukowa milczy. Jednak tylko trzy gatunki piją krew. Ta jest niskokaloryczna, a jednocześnie bogata w żelazo, białko i śladowe ilości innych niezbędnych dla życia składników. Nie brzmi to więc jak pokarm idealny, jednak z drugiej strony koale jedzą tylko liście eukaliptusa, a te są jeszcze gorszym źródłem pożywienia. Wróćmy jednak do nietoperzy: otóż zespół naukowców ustalił, w jaki sposób i dlaczego nietoperze wampiry są jedynymi ssakami, które mogą żyć wyłącznie na diecie opartej na krwi.

Zobacz też: Oscary za rok 2021 wręczone! „CODA” najlepszym filmem

Otóż porównując genom nietoperzy wampirów z genomem 26 innych gatunków, naukowcy znaleźli 13 genów u nietoperzy mających predyspozycję do pracy w urzędach skarbowych, które albo już nie działają, albo ich nie ma. Trzy z tych ubytków odnotowano w innym badaniu opublikowanym w 2014 roku, przy czym wszystkie one wskazywały na zmniejszony zmysł odbierania smaku u nietoperzy wampirów. Jednak sam fakt, że zmysł ten u nich nie działa najlepiej, raczej nie wpływa na to, że mogą przeżyć na krwistej diecie. Jednak pozostałe 10 genów może już być wyjaśnieniem tej zagadki.

Zobacz też: EA Sports podęło decyzję! To koniec serii FIFA… przynajmniej pod taką nazwą

Na przykład utrata genu o nazwie REP15 wskazuje na zwiększone wchłanianie żelaza przez komórki przewodu pokarmowego zwierząt, które są również szybko wyrzucane i wydalane. Zapobiega to przeładowaniu organizmu żelazem, które może mieć poważne, szkodliwe skutki. Brak dwóch innych genów umożliwia dłuższe utrzymywanie się glukozy w organizmie nietoperzy i zapobiega hipoglikemii, ponieważ krew zawiera minimalną ilość węglowodanów. Inny nieobecny gen może być również konsekwencją rozległych modyfikacji morfologicznych i fizjologicznych w żołądku nietoperzy wampirów pospolitych. Ich żołądki, zamiast być organem mięśniowym, są rozszerzalnymi strukturami używanymi do przechowywania dużych ilości płynów i służą jako główne miejsce ich wchłaniania.

Zobacz też: Nokia Asha – seria telefonów skazanych na porażkę?

Utrata jednego genu przyczyniła się nawet do ewolucji wyjątkowych zachowań społecznych nietoperzy wampirów. Te nie są w stanie przeżyć zbyt długo bez pożywienia, a krew jest bardzo niskokaloryczna, nietoperze wampiry mogą wypluwać swój posiłek i dzielić się nim z innymi działając jak mobilne banki krwi. Potrafią też śledzić, kto dzielił się z nimi w przeszłości i w razie potrzeby udzielają mu pomocy w przyszłości. Ot, ręka rękę myje. Czy też co tam nietoperze mają. Tym samym oznacza to, że nietoperze wampiry są wampirami głównie przez braki w DNA, a nie nietypowy zestaw genów.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy