kaspersky lab zagrożeniem narodowym

Kaspersky Lab zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego — to pierwszy taki przypadek w historii

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Od początku wojny na Ukrainie większość rosyjskich firm jest szczególnie prześwietlana i wpisywana na różne listy, na których nikt nie chciałby się znaleźć. Niewątpliwie jest to jedna z wielu form sankcji, których pośrednim celem jest zmuszenie Rosji do zaprzestania swoich działań militarnych. Jednym z ostatnich ogłoszeń FCC jest uznanie firmy Kaspersky Lab jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wydawca popularnego systemu antywirusowego jest dzisiaj niedopuszczalny w Stanach Zjednoczonych, gdyż dzieli los Huawei i ZTE.

Kaspersky Lab został uznany przez FCC za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

kaspersky lab zagrożeniem narodowym

Już wcześniej wiele mówiło się o tym, że produkty Kaspersky Lab mogą zawierać różne rozwiązania, które nie powinny znajdować się w konsumenckim oprogramowaniu. Dlatego kwestią czasu było, aż Federalna Komisja Łączności (FCC) ogłosi, że ów firma stanowi zagrożenie narodowe — w tym wypadku w ramach cyberbezpieczeństwa. Jest to pierwsza rosyjska firma, która pojawiła się na czarnej liście. W ramach tego samego ogłoszenia do spisu dodano China Telecom (Americas) Corp oraz China Mobile International USA.

Naturalnie Kaspersky Lab nie pozostało obojętne i wydało komunikat, w którym jasno stwierdza, że decyzja nie została poparta żadnymi technicznymi analizami. Bazuje ona wyłącznie na politycznych wydarzeniach. Dodatkowo firma potwierdza, że jest gotowa do dalszej współpracy z FCC i wszelkimi agencjami rządowymi USA, aby rozwiązać wszelkie problemy regulacyjne.

Również ambasada Chin wydała swoje oświadczenie. W tym wypadku mowa jest o nadużyciu władzy państwowej i atak na chińskich operatorów telekomunikacyjnych bez uzasadnionych argumentów. Państwo środka może podjąć swoje działania, aby chronić prawa zablokowanych firm.

Zobacz też: Pilne SMS-y o zmianie w nadawaniu telewizji — do czego dziś służy alert RCB?

Stany Zjednoczone podkreślają, że przez takie decyzje kraj broni się przed szpiegostwem, które jest popularnym tematem od kilku lat. Oczywiście dzisiaj ciężko ocenić, jak dalej rozwinie się sytuacja. Niemniej o zagrożeniu ze strony Kaspersky Lab słyszy się od dawna i z różnych stron, więc warto mieć to na względzie przy wybieraniu oprogramowania, którego zadaniem jest ochrona przed zagrożeniami w Sieci.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy