Android-Gingerbread-23-Google-Nexus-One
Google regularnie publikuje aktualne statystyki przedstawiające procentowy rozkład poszczególnych wersji Androida. Dane te zbierane są poprzez sklep Google Play, więc w założeniu powinny być stosunkowo precyzyjne. Wczoraj na stronie twórców Androida ukazał się nowy wykres, który pozwala na zaobserwowanie pewnych stałych tendencji.

android-statystyki-08.2012
Wciąż niestety dominującą na rynku wersją systemu jest Android 2.3 i sytuacja ta szybko nie ulegnie zmianie. W chwili obecnej prawie 61% urządzeń z Androidem pracuje na Gingerbreadzie, który w międzyczasie doczekał się już dwóch następców. Co prawda jeżeli porównamy te dane z poprzednimi statystykami to możemy zauważyć, że udział rynkowy Androida 2.3 skurczył się o około 4% na rzecz IceCream Sandwich, który w chwili obecnej znajduje się już na 16% smartfonów i tabletów. Nie możemy jednak liczyć na ciągłe utrzymanie tego trendu, gdyż przeważająca ilość producentów zdążyła już zaktualizować większość urządzeń, które miały dostać ICS. Reszta dołączy do nich niebawem, bądź też nie otrzyma aktualizacji w ogóle.

Przerażające jest to, że ponad 20% urządzeń pracuje na leciwych wersjach Androida, za które należy uznać Froyo i wcześniejsze. Honeycomb utrzymuje się na stałym poziomie wynoszącym trochę ponad 2% i nie ma tu wielkiej zmiany względem poprzedniego zestawienia. Co ciekawe w statystykach została już uwzględniona najnowsza wersja Androida – Jelly Bean, który zagarnął dla siebie niecały 1% wszystkich urządzeń.

źródło: developer.android.com  

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Piotr Andrzejewski