smog

Duży smog (PM10) w Polsce – ta aplikacja pozwoli monitorować jakość powietrza

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Mieszkańcy kilku regionów Polski otrzymali dziś na swoje telefony alert RCB. Powodem jest smog, a konkretnie wysokie stężenie pyłu PM10 w powietrzu. Jest on szkodliwy dla naszego zdrowia. Na szczęście w prosty sposób możemy monitorować jakość powietrza w naszej okolicy, wystarczy do tego odpowiednia aplikacja.

RCB ostrzega – w tych regionach jest dziś duży smog

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało dziś komunikaty o treści UWAGA! Dnia 23.03 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (smog). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz. Otrzymali je mieszkańcy Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Grudziądza, Poznania, Kalisza oraz powiatów kościerskiego, lęborskiego, chojnickiego, nakielskiego, szamotulskiego, radomszczańskiego i jarosławskiego. Główny Inspektorat Sanitarny prognozuje, że średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekroczy tam 150 µg/m3. Takie warunki zdecydowanie nie sprzyjają długim spacerom oraz treningom na dworze.

Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Cząsteczki mogą zawierać związki siarki, azotu, związki organiczne (m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (np. pyłki roślin i zarodniki grzybów). Średnica cząstek wchodzących w skład pyłu PM10 nie przekracza 10 mikrometrów.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, żeby w miejscach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, zrezygnować ze spacerów oraz uprawiania sportów na zewnątrz. Zalecane jest również ograniczenie wietrzenia pomieszczeń.

Czytaj także: Wołodymyr Zełenski ma już swoją figurkę LEGO, która sprzedaje się w rekordowym tempie

Jak monitorować jakość powietrza w swojej okolicy?

Współcześnie możemy w prosty sposób sprawdzić, jaka jakość powietrza jest w naszej okolicy oraz w miejscach, do których planowaliśmy się udać. Wystarczy nam do tego smartfon i odpowiednia aplikacja. Jedną z bardziej znanych jest Airly, która pokazuje stężenia PM1, PM2.5 oraz PM10. Program używa do prezentacji danych norm jakości określonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jeśli w naszym najbliższym otoczeniu nie ma czujnika Airly, to aplikacja obliczy przewidywane stężenie pyłów na podstawie danych z czujników, które znajdują się w najmniejszej odległości od miejsca, w którym przebywamy. Jeśli chcecie poznać więcej narzędzi tego typu, odsyłamy do zestawienia aplikacji do badania smogu.

źródło: RCB

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy