platforma dla bocianów

Platforma dla bocianów na słupie energetycznym – zobaczcie tę ciekawą instalację

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Olsztyński oddział Energi Operatora zamontował na słupie energetycznym ciekawą instalację. To platforma dla bocianów, na której będą one mogły stworzyć swoje gniazdo, zawierająca dodatkowe moduły. Okazuje się, że troska o zwierzęta może iść w parze z dbaniem o sieć energetyczną.

Tak wygląda platforma dla bocianów na słupie energetycznym

Platformy pod bocianie gniazda montowane przez operatorów energetycznych nie są czymś zupełnie nowym. Energa twierdzi, że realizuje tego typu przedsięwzięcia już od 25 lat, a energetycy przy współpracy z przyrodnikami zamontowali już ponad 12 tysięcy takich konstrukcji. Na słupie energetycznym w Milejewie koło Elbląga powstała jednak platforma wyposażona dodatkowo w budki lęgowe dla małych i średnich ptaków.

Nie jest tajemnicą, że bociany budują swoje gniazda na wysokich słupach. Zamontowanie tam platform, na których potem powstaną gniazda, daje korzyści zarówno ptakom, jak i operatorom i użytkownikom sieci. Taka platforma ogranicza ryzyko porażenia bociana. Zabezpiecza również nasze sieci przed zwarciami, co wpływa na płynną dostawę energii elektrycznej do naszych klientów – tłumaczy Anna Gawrońska, koordynator środowiskowo-energetyczny w firmie Energa Operator. Nagranie z procesu montażu platformy możecie zobaczyć powyżej.

Jak mówi Krzysztof Konieczny, ornitolog z Fundacji Przyrodniczej pro Natura, z bocianich gniazd korzystają także inne gatunki ptaków, m.in. wróble i puszczyki, a wysoka platforma na słupie energetycznym to bardzo bezpieczne schronienie dla tych zwierząt, więc chętnie się tam osiedlają. Dlatego pomyślałem, czy konstruując platformę, nie udałoby się od razu przygotować komfortowego schronienia także dla tych mniejszych ptaków – wyjaśnia ornitolog. W efekcie powstała platforma z budkami lęgowymi. Mniejsze ptaki nie muszą czekać, aż bociany zbudują swoje gniazdo, od razu otrzymują dostosowane do swoich potrzeb miejsce. Nazwa platformy to Konieczny-Łukasik, od nazwisk twórców konstrukcji – pomysłodawcy oraz wykonawcy.

Czytaj także: Pewien polski pilot napisał na niebie co myśli o Putinie – niestety, bez smug kondensacyjnych

Platforma zamontowana na słupie w Milejewie jest prototypem wyposażonym w specjalne szuflady. Najwięcej miejsca znajdą tam dla siebie wróble oraz mazurki. Przygotowano również specjalne otwory dla jerzyków.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy