anonymous przejmują drukarki

Anonymous przejmują drukarki tysięcy Rosjan, by ci poznali prawdę o wojnie

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Po atakach na rosyjskie witryny rządowe i propagandowe media, hakerzy przeciwni Putinowi wykonują kolejny krok. Członkowie Anonymous przejmują drukarki zwykłych Rosjan, aby ci dowiedzieli się, co naprawdę dzieje się w Ukrainie. Co dokładnie drukują urządzenia zhakowane przez kolektyw?

Hakerzy z Anonymous przejmują drukarki Rosjan

Członkowie kolektywu Anonymous włamali się do drukarek tysięcy Rosjan i za pośrednictwem przejętych urządzeń wysłali im komunikat o kłamstwach kremlowskiej propagandy. Hakerzy w przesłanej wiadomości podpowiadają również, jak bronić się przed dezinformacją, którą stosują rosyjskie władze. Anonymous przekazało, że do tej pory wydrukowało ponad 100 tysięcy kopii oświadczeń nawołujących do nieufania narracji o wojnie w Ukrainie, którą prowadzą rosyjskie władze.

Obywatele Rosji, działajcie teraz, by powstrzymać terrorystów. Putin zabija tysiące ludzi na Ukrainie – napisali hakerzy w komunikacie do Rosjan. Oświadczenie kolektywu cytuje amerykański portal International Business Times. W dokumencie zostało podkreślone, że w wojnie Putina nie chodzi o Ukrainę, a o granice i strach przed Zachodem. Członkowie Anonymous zwracają również uwagę na to, że kawałek papieru i atramentu to mała cena za krew niewinnych.

Hakerzy apelują do Rosjan, żeby walczyli o swój honor, swoje dziedzictwo i żeby obalili skorumpowany system Putina. Z portalem International Business Times rozmawiał haker używający pseudonimu DepaixPorteur, który brał udział w akcji. Jak powiedział, na zhakowanych urządzeniach wydrukowano również instrukcję instalacji oprogramowania Onion Router. Ma ono pozwolić obywatelom Rosji obejść cenzurę i uzyskać dostęp do prawdziwych mediów.

Czytaj także: Rosja całkowicie zakazuje Facebooka i Instagrama – sąd uznał je za „ekstremistyczne”

Warto przypomnieć, że po rosyjskim ataku na Ukrainę, kolektyw Anonymous ogłosił cyberwojnę z Rosją. Ukraina jest demokratycznym krajem najeżdżanym przez faszystowską dyktaturę — ogłosili hakerzy na jednym z prowadzonych przez siebie kont. Aktywistom udawało się już zdjąć z sieci witryny propagandowych rosyjskich mediów, a nawet zhakować rosyjskie kanały telewizyjne i pokazać w nich prawdę o wojnie. W ostatnim czasie hakerzy zaczęli grozić firmom, które nie wycofały się z Rosji. Anonymous próbują stosować presję na przedsiębiorstwa, które, jak piszą sami hakerzy, płacą podatki do budżetu zbrodniczego reżimu.

źródło: PAP, ibtimes.com, Twitter

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy