Koniec Internet Explorer w czerwcu

Microsoft przypomina: koniec Internet Explorer jest bliski

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

O tym, że dni Internet Explorer są policzone, wiadomo jeszcze od maja ubiegłego roku. Microsoft najwyraźniej wyszedł jednak z założenia, że nie wszyscy o tym pamiętają. Gigant postanowił więc przypomnieć, że istnienie jego starej przeglądarki to kwestia nieco ponad dwóch miesięcy i osoby, które z niej jeszcze korzystają, powinny poszukać jakiejś alternatywy, to znaczy przejść na Edge. 

Koniec Internet Explorer w czerwcu

Koniec Internet Explorer w czerwcu

Warto tu podkreślić, że Edge w tym wypadku to chyba najlepszy wybór. Wszystko przez zaszyty w przeglądarce tryb IE. Ten bowiem umożliwia dostęp do starszych stron internetowych i aplikacji opartych na Internet Explorerze bezpośrednio z nowszej przeglądarki opartej na Chromium, co dla niewielkiej grupy osób jest kluczowe. Na szczęście jak na razie osoby potrzebujące tego rozwiązania nie mają się o co martwić: to ma być wspierane do 2029 roku. Tak przynajmniej stwierdził Microsoft w swojej aktualizacji FAQ:

Wsparcie dla trybu IE będzie zapewniane przez cały cykl życia obecnych i przyszłych wersji klienta systemu Windows, serwera Windows i systemu Windows IoT (w tym Windows 11) co najmniej do roku 2029. Ponadto firma Microsoft poinformuje z rocznym wyprzedzeniem o wycofaniu trybu IE, gdy nadejdzie odpowiedni moment. Daty wsparcia dla systemu Windows są udokumentowane na stronie Cykl życia produktu. Niektóre edycje systemu Windows mogą wymagać licencji ESU, jeśli jest dostępna, aby otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń systemu operacyjnego po zakończeniu okresu wsparcia. Jeśli wsparcie dla danej wersji systemu Windows kończy się przed rokiem 2029, kończy się również wsparcie dla trybu IE w tej wersji systemu Windows. Aby nadal korzystać z trybu IE, należy przeprowadzić migrację do obsługiwanej wersji systemu Windows.

Tak sytuacja wygląda  w przypadku użytkowników Windows 10. Jednak użytkownicy Windows 8.1 zobaczą koniec trybu IE 10 stycznia 2023 roku, a użytkownicy Windows 7 z rozszerzoną aktualizacją zabezpieczeń stracą go 15 stycznia 2023 roku.

Zobacz też: Czy film Batman zarobi miliard dolarów?

Warto także przypomnieć, że IE przestanie być wspierany 15 czerwca 2022 roku na najnowszych wersjach systemu Windows 10. Wkrótce potem Microsoft udostępni aktualizację Windows Update, która całkowicie usunie Internet Explorera z urządzeń z systemem Windows 10 i przekieruje użytkowników do Edge, jeśli spróbują uzyskać dostęp do tej aplikacji.

Źródło: Microsoft

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy