Rosja całkowicie zakazuje Facebooka

Rosja całkowicie zakazuje Facebooka i Instagrama – sąd uznał je za „ekstremistyczne”

2 minuty czytania
Komentarze

Od dziś Rosja całkowicie zakazuje Facebooka oraz Instagrama. To efekt decyzji rosyjskiego sądu, która zaczęła obowiązywać natychmiast po jej ogłoszeniu. Co ciekawe komunikator WhatsApp nadal pozostaje w Rosji legalny.

Dlaczego Rosja całkowicie zakazuje Facebooka i Instagrama?

Rosja już kilkanaście dni temu podejmowała próby blokowania m.in. Facebooka i Twittera. Pierwsza platforma z tej dwójki została zablokowana przez Roskomnadzor, czyli rosyjski organ państwowy regulujący działalność mediów i podmiotów działających w sieci, za rzekome dyskryminowanie rosyjskich mediów. Teraz mamy jednak do czynienia z decyzją innego kalibru. Facebook i Instagram zostały bowiem zakazane przez rosyjski sąd.

Sąd uznał spółkę Meta, do której należą Facebook i Instagram, za medium ekstremistyczne. Obie platformy społecznościowe otrzymały zakaz działalności w Rosji, a orzeczenie wchodzi w życie natychmiast. WhatsApp zakazu nie został, a to z tego powodu, że nie jest platformą publiczną. To jedynie komunikator internetowy.

Meta była na celowniku Rosji ze względu na swoje dotychczasowe działania, które zostały podjęte po rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Facebook zablokował Russia Today i Sputnika (media finansowane przez rosyjskie władze), nałożył restrykcje na agencję RIA Nowosti, kanał telewizyjny Zwiezda, portale Lenta.ru i Gazeta.ru, pozwalał grozić Władimirowi Putinowi, a także ułatwiał ukraińskim użytkownikom szukanie pomocy.

Władze Rosji pilnują, żeby w tym kraju nie mówiono o inwazji na Ukrainę, tylko o słusznej operacji wojskowej. Za mówienie prawdy o postępowaniu rosyjskich sił zbrojnych można trafić do więzienia nawet na 15 lat. Rosja chce, by w obiegu była jedynie kreowana przez nią propaganda. Nie trudno się domyślić, że w kontrolowaniu społeczeństwa przeszkodą są platformy społecznościowe, na których administrację władze Rosji nie mają żadnego wpływu. Z zamieszczanych tam relacji zwykli rosyjscy obywatele mogliby dowiedzieć się, co naprawdę dzieje się w Ukrainie.

Czytaj także: Mapy Google pomogą uchodźcom z Ukrainy – ta funkcja może zmienić ich sytuację

Cały czas trwa nasza zbiórka na pomoc Ukrainie. Do tej pory wspólnie zebraliśmy ponad 1300 zł. Jeśli chcecie dołożyć się do tej inicjatywy, poniżej znajdziecie przycisk, którego kliknięcie spowoduje przeniesienie na stronę zbiórki.

źródło: PAP

Motyw