Telegram zablokowany w Brazylii

Telegram zablokowany w Brazylii z powodu… nieodczytanych wiadomości e-mail

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Zaledwie wczoraj pisałem o tym, że ignorowanie wiadomości e-mail wyglądającej jak zwykły SPAM może oznaczać utratę dostępu do ważnego medium internetowego, a dokładniej do Facebooka. Dziś natomiast przyszło mi opisać podobną, ale o wiele bardziej absurdalną sytuację. Otóż rzecz tyczy się użytkowników Telegrama w Brazylii. To jednak nie oni zawinili, ignorując dziwnie wyglądający e-mail od właścicieli komunikatora. Winę ponosi sam Telegram, który zignorował e-mail od… władz Brazylii.

Telegram zablokowany w Brazylii

TeleTelegram zablokowany w Brazyliigram ostrzeże przed spoilerami
Telegram

Dokładniej rzecz biorąc, chodzi tu o władzę sądowniczą. Firma tak długo ignorowała wezwania ze stron organów ścigania, że w piątek sędzia Sądu Najwyższego Brazylii Alexandre de Moraes nakazał zawieszenie usługi. Założyciel i dyrektor generalny Telegramu Pavel Durov szybko przeprosił, mówiąc, że jego firma przegapiła wiadomości z sądu, ponieważ sprawdzała niewłaściwy adres e-mail. Sędzia de Moraes dał Apple i Google pięć dni na usunięcie aplikacji ze swoich sklepów. Brazylijski regulator rynku telekomunikacyjnego Anatel również dał krajowym dostawcom usług internetowych pięć dni na zablokowanie dostępu do usług Telegramu. W międzyczasie Telegram prosił sąd o wstrzymanie zawieszenia, aby umożliwić mu wyznaczenie przedstawiciela prawnego w kraju. Oczywiście możliwe, że Telegram dogada się z brazylijskimi organami ścigania przed wejściem w życie tych ograniczeń.

Zobacz też: Chat Control 2.0 – UE będzie skanować nasze prywatne wiadomości i zdjęcia

Warto także przedstawić oficjalne oświadczenie założyciela Telgrama:

Wygląda na to, że mieliśmy problem z wiadomościami e-mail, które przechodziły między naszymi adresami korporacyjnymi telegram.org a Sądem Najwyższym Brazylii. W wyniku tej nieporozumienia Sąd wydał decyzję o zablokowaniu Telegrama za brak reakcji. W imieniu naszego zespołu przepraszam brazylijski Sąd Najwyższy za nasze zaniedbanie. Zdecydowanie mogliśmy wykonać lepszą pracę. Pod koniec lutego zastosowaliśmy się do wcześniejszej decyzji sądu i odpowiedzieliśmy z sugestią, aby w przyszłości wysyłać prośby o usunięcie plików na specjalny adres e-mail. Niestety, nasza odpowiedź musiała zostać utracona, ponieważ Sąd, próbując się z nami skontaktować, użył starego, ogólnego adresu e-mail. W rezultacie przegapiliśmy decyzję Sądu z początku marca, która zawierała kolejną prośbę o usunięcie. Na szczęście udało nam się go odnaleźć i przetworzyć, dostarczając dziś Trybunałowi kolejny raport. Ponieważ dziesiątki milionów Brazylijczyków polegają na Telegramie, aby komunikować się z rodziną, przyjaciółmi i kolegami, proszę Trybunał o rozważenie odroczenia wydania orzeczenia o kilka dni, aby umożliwić nam naprawienie sytuacji poprzez wyznaczenie przedstawiciela w Brazylii i ustanowienie ram umożliwiających szybkie reagowanie na przyszłe pilne kwestie tego typu. Ostatnie 3 tygodnie były bezprecedensowe dla świata i dla Telegrama. Nasz zespół ds. moderacji treści został zasypany prośbami z wielu stron. Jestem jednak pewien, że po ustanowieniu niezawodnego kanału komunikacji będziemy w stanie sprawnie rozpatrywać wnioski o usunięcie treści z kanałów publicznych, które są nielegalne w Brazylii.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy