Ukraina legalizuje kryptowaluty

Ukraina legalizuje kryptowaluty – to znacznie więcej, niż kaprys

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Mogłoby się wydawać, że Ukraina ma znacznie poważniejsze problemy, niż kwestie związane z kryptowalutami. Jednak warto wziąć pod uwagę, że całkiem spora część pomocy dla tego kraju pochodzi właśnie od osób, które wspierają go cyfrowym pieniądzem. Szacuje się, że od czasu inwazji Rosji świat przesłał na Ukrainę około 100 milionów dolarów w postaci darowizn w kryptowalutach. Te wspomogły ukraińskie wojsko, grupy pomocowe, haktywistów i zwykłych obywateli. Dlatego też unormowanie tej konkretnej kwestii w dłuższej perspektywie może być kluczowe dla obrony i odbudowy Ukrainy.

Ukraina legalizuje kryptowaluty

Ukraina legalizuje kryptowaluty

Tym samym kryptowaluty wkrótce staną się legalną klasą aktywów na Ukrainie. Oczywiście to nie to samo, co uznanie ich za pełnowartościową walutę, jak miało to miejsce w Salwadorze. Jednak Ukraina oficjalnie uznała ich wartość. Dzięki temu zarówno zagraniczne, jak i ukraińskie giełdy kryptowalutowe mogą oficjalnie działać w tym kraju. Co więcej, kryptowalutowe będą wkrótce mogły również otwierać konta w ukraińskich bankach. 

Podpisanie tej ustawy przez prezydenta jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku wydobycia sektora kryptowalut z cienia i uruchomienia legalnego rynku aktywów wirtualnych na Ukrainie.

— Napisało ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w komunikacie o podpisaniu ustawy.

Zobacz też: Dofinansowanie dekoderów to nie wszystko. Będą dopłaty do telewizorów

Oczywiście to nie oznacza, że do tej pory kryptowaluty były nielegalne na Ukrainie. Funkcjonowały one jednak w szarej strefie, ponieważ prawo nie obejmowało tego zagadnienia. To zaś zostawiało duże pole do nadużyć i braku zaufania względem cyfrowego pieniądza. Z tego też powodu handel nimi nie był oficjalnie możliwy, co znacznie utrudnia funkcjonowanie firm chcącym się nimi zajmować. Nowa ustawa ustanawia ramy prawne dla rozwijającej się na Ukrainie branży kryptowalutowej, a także powierza rolę regulatora Narodowemu Bankowi Ukrainy oraz Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Zobacz też: Oto Rossgram – rosyjska podróbka Instagrama budzi wiele pytań

I oczywiście, traktowanie kryptowalut  w ten sposób nie wszystkim się spodoba. Miały to być w końcu środki pieniężne całkowicie niezależne od struktur państwowych. Warto jednak pamiętać, że takie podejście mimo licznych zalet przysługuje się także przestępcom. To natomiast powoduje, że poszczególne państwa mają powody, lub przynajmniej dobrą wymówkę, aby z nimi walczyć.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy