Intel będzie produkował układy dla Nvidii

Intel wybuduje olbrzymi zakład produkcyjny w Europie – stanie u naszych sąsiadów

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wydarzenia z ostatnich lat były dotkliwą nauczką dla wielu firm. Okazało się, że montowanie wszystkiego w jednym miejscu, tylko dlatego, że jest tanio/blisko to bardzo krótkowzroczna strategia, ponieważ jakiekolwiek problemy w regionie mogą całkowicie przerwać produkcję. Podobnie sytuacja ma się z zamówieniami komponentów tylko z jednego źródła, co ryzykuje przerwaniem łańcuchów dostaw. Nic więc dziwnego, że jeszcze w zeszłym roku Intel postanowił wybudować nowy zakład produkcyjny nie w Azji, ani w USA, a w Unii Europejskiej — czyli w bezpiecznym miejscu, gdzie takich zakładów zbyt wielu nie znajdziemy. Teraz natomiast wiadomo, w jakim kraju on powstanie. Intel wybuduje fabrykę w Niemczech

Intel wybuduje fabrykę w Niemczech

Intel wybuduje fabrykę w Niemczech

Oczywiście to nie tak, że Niebiescy dopiero teraz zauważyli Europę. Intel działa w Unii Europejskiej od 30 lat, zatrudniając około 10 000 osób w 27 krajach członkowskich. Teraz jednak chodzi o fabrykę procesorów, co już jest sporą nowością. Zwłaszcza że nie będzie to typowy dla Niebieskich zakład produkujący procesory  z logotypem Intela na IHS, lub chipsety na płytę główną. Otóż będzie to prawdziwa montownia dostosowana do produkcji na zlecenie z innych firm, która będzie mogła składać niemal wszystko: od mikrokontrolerów po SoC dla smartfonów, komputerów, serwerów i infrastruktury sieciowej. 

Zobacz też: Raspberry Pi Pico jako kartridż dla Commodore 64 – możliwości są niesamowite

A wszystko to w ramach strategii IDM 2.0. Firma zapowiedziała wówczas, że w ciągu najbliższych kilku lat zainwestuje do 80 mld euro w budowę co najmniej dwóch fabryk w regionie, ale ich dokładna lokalizacja pozostawała tajemnicą aż do wczoraj. Pierwsza z fabryk powstanie w Magdeburgu w Niemczech za 17 miliardów Euro. Znajdzie w nim zatrudnienie ponad 3000 osób, nie licząc tych, które będą pracowały podczas jego budowy. Z naszej perspektywy kluczowe jest jednak to, że będzie on odgrywał ważną rolę w uniezależnieniu Europy od dostaw procesorów z zewnątrz.

Zobacz też: Riot Games inwestuje w studio, które stworzyło Arcane

Oczywiście z kwoty 80 miliardów Euro wciąż sporo zostało. Kolejne 12 mliardów Euro zostanie przeznaczone na rozbudowę kampusu Intela w Leixlip w Irlandii o zakład produkcyjny. Fabryka Intela powstanie także we Włoszech. Tamtejszy zakład będzie kosztował 4,5 miliarda Euro i zapewni 1500 miejsc pracy. Ponadto, Intel planuje wydać miliardy w ciągu najbliższych kilku lat na rozbudowę swoich centrów badawczo-rozwojowych we Francji, Hiszpanii i… w Polsce. To oznacza, że co prawda na fabrykę nie mamy co liczyć w najbliższej przyszłości, jednak również będziemy mieli swój udział w rozwoju nowych technologii. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy