SoftBank zachowa pakiet kontrolny ARM

Masowe zwolnienia w ARM – wszystko przez porażkę Nvidii

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Na długo, zanim Nvidia zdecydowała się na zakup ARM, SoftBank, czyli dotychczasowy właściciel projektanta procesorów, ogłosił chęć sprzedaży tego podmiotu. O dziwo propozycje dość długo się nie pojawiał, ale kiedy tylko Zieloni wyrazili zainteresowanie i podpisali umowę, to konkurencja się obudziła, wyrażając sprzeciw. Po nieudanej transakcji SoftBank postanowił wejść na giełdę, tu jednak zbuntowany oddział ARM storpedował te plany. W związku z tym najważniejsza firma świata została zmuszona do masowych zwolnień.

Masowe zwolnienia w ARM

Masowe zwolnienia w ARM

Według doniesień ARM planuje zredukować zatrudnienie nawet o 15 procent. Większość zwolnień — w sumie około 1000 – dotknie pracowników w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Warto tu podkreślić, że w Wielkiej Brytanii firma zatrudnia około 3000 pracowników, a na całym świecie jest to 6500 osób. I może się to wydawać mało w porównaniu do, chociażby Apple, w którego głównym kampusie znajduje się aż 12 tysięcy pracowników. Jednak ARM zajmuje się tylko jednym: projektowaniem rdzeni ARM i układów graficznych Mali.  Nie musi nawet zbyt mocno zajmować się marketingiem, czy produkcją — to wszystkie firmy zabiegają o projekty ARM, a nie ono o ich uwagę. Mowa tu więc o zwolnieniu tysiąca wykwalifikowanych pracowników specjalizujących się w projektowaniu procesorów. I oczywiście, że rynek niemal natychmiast ich wchłonie. To jednak pokazuje, w jak złej sytuacji jest obecnie ARM.

Zobacz też: Recenzja Fresh 'n Rebel Soul — głośnika BT dla imprezowiczów

Zawsze wiedzieliśmy, że istnieje ryzyko, że po upadku transakcji sprzedaży firmie Nvidia, firma będzie dążyć do restrukturyzacji lub cięcia kosztów. Teraz pilnie potrzebujemy przywództwa ze strony rządu, aby chronić brytyjskie miejsca pracy i brytyjskie wydatki na badania i rozwój.

— Stwierdził rzecznik firmy.

Dla zrozumienia skali problemu warto wyjaśnić jedno: dziś niemal każda branża, nawet pozornie niezwiązana  z nowymi technologiami, jest od nich zależna. Natomiast procesory ARM to najbardziej wszechstronne układy, które są wykorzystywane praktycznie wszędzie: od mikro kontrolerów w prostej elektronice, po zaawansowane procesory w komputerach, czy smartfonach. Śmiało można powiedzieć, że gdyby nie ARM świat nie wyglądałby tak, jak wygląda i mimo rozwoju RISC-V architektura ta nie ma konkurencji.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy