dopłaty do telewizorów

Dofinansowanie dekoderów to nie wszystko. Będą dopłaty do telewizorów

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Oprócz dofinansowania dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej rząd chce wprowadzić dopłaty do telewizorów. Znane są już najważniejsze zasady planowanych zmian oraz kwota, którą będzie można uzyskać. Zanim to się jednak stanie, za nowym prawem będą musieli zagłosować parlamentarzyści.

Dopłaty do telewizorów – wysokość, zasady przyznawania

dopłaty do telewizorów

Już 28 marca rozpocznie się stopniowe przełączanie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Osoby posiadające starsze modele telewizorów i chcące nadal odbierać bezpłatną telewizję muszą w najbliższym czasie wymienić odbiornik na nowy lub dokupić do starego urządzenia specjalny dekoder. Kilka tygodni temu poznaliśmy szczegóły planowanych przez rząd dopłat do dekoderów. Teraz okazuje się, że na tej formie wsparcia się nie skończy – będą również dopłaty do telewizorów.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Ustanowione mają zostać dwa rodzaje dofinansowania: 100 zł do dekoderów oraz 250 zł do telewizorów. W nowelizacji zaznaczono, że nie można wykorzystać dofinansowania na zakup dekodera oferowanego w pakiecie z abonamentem na usługę telewizji kablowej lub satelitarnej. Chodzi o to, aby uprawnione osoby otrzymały wsparcie w zakupie samego urządzenia niezbędnego do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, a nie dodatkowej usługi. Dofinansowanie będzie przysługiwało jednej osobie z danego gospodarstwa domowego. Wnioski będzie można składać przez internet (z wykorzystaniem platformy gov.pl) lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. W odpowiedzi uprawniona osoba otrzyma kod zniżkowy lub specjalny wydruk, który będzie można zrealizować w wybranych sklepach i zamienić go na obniżkę ceny sprzętu.

Czytaj także: Harmonogram wprowadzania DVB-T2, co musi mieć odpowiedni TV lub dekoder?

Nasza propozycja to nie świadczenie socjalne, a uczciwa rekompensata za utratę możliwości korzystania z zakupionego sprzętu. Chcemy zrekompensować wydatek tym, którzy dalej chcą odbierać bezpłatną naziemną telewizję cyfrową – przekonuje Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM. Rząd przyjął projekt w trybie pilnym i chce go procedować na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Patrząc na sejmową arytmetykę oraz na wyniki poprzedniego głosowania dotyczącego dopłat do dekoderów, przyjęcie nowelizacji wydaje się formalnością.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy