T-Mobile wykorzystuje fotowoltaikę

T-Mobile wykorzystuje fotowoltaikę w kolejnych miejscach – gdzie dokładnie?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

T-Mobile chce w przyszłości osiągnąć pełną neutralność klimatyczną – póki co poinformował, gdzie wykorzystuje fotowoltaikę. Magentowy operator w ostatnim czasie postanowił postawić na energię ze słońca. To rozwiązanie pozwala mu jednocześnie obniżyć koszty i zrobić coś dla środowiska.

W jakich miejscach T-Mobile wykorzystuje fotowoltaikę?

źródło: T-Mobile/Polska Grupa Infograficzna

Od 2018 roku T-Mobile używa instalacji pozyskujących energię ze słońca m.in. na stacji na Schronisku PTTK na Hali Ornak, w Dolinie Pięciu Stawów. Panele fotowoltaiczne wspierają tam funkcjonowanie obiektu pozbawionego dostępu do sieci energetycznej. Kolejne panele zostały zamontowane na terenie centrali telefonicznych T-Mobile w Lublinie i Rzeszowie. Oprócz tego magentowy operator wykorzystał takie instalacje na 130 stacjach bazowych znajdujących się w całej Polsce.

Testy prowadzone przez T-Mobile wykazują, że panele fotowoltaiczne nie tylko służą środowisku, ale też przynoszą oszczędności. Zebrane na bazie istniejących instalacji dane pokazują, że panele fotowoltaiczne zapewniają ok. 15% średniorocznego zapotrzebowania stacji bazowej, a przy odpowiedniej konfiguracji i przy zastosowaniu magazynów energii udział energii ze słońca w całkowitym miksie energetycznym dla najlepszych pod tym względem obiektów może wynieść nawet 30% – twierdzi magentowy operator. Od początku projektu T-Mobile uzyskał dzięki panelom fotowoltaicznym ponad 210 megawatogodzin energii elektrycznej, co pozwoliło na zaoszczędzenie niemal 170 ton emisji CO2. Operator planuje w przyszłości magazynować niewykorzystywaną od razu energię w bateriach w obrębie stacji bazowych, tak, aby ta energia mogła być użyta w czasie większego zapotrzebowania.

Czytaj także: Raspberry Pi Pico jako kartridż dla Commodore 64 – możliwości są niesamowite

T-Mobile zamierza osiągnąć całkowitą neutralność środowiskową w emisjach własnych do 2025 roku. Z kolei do 2040 roku magentowy operator planuje osiągnąć neutralność całego łańcucha dostaw. Działania podejmowane przez T-Mobile i mające na celu dbanie o klimat, poza stosowaniem fotowoltaiki, to m.in. eliminacja plastiku (w tym plastikowych toreb) z salonów i biur, ograniczenie zużycia papieru oraz sprzedaż odnawianych smartfonów. Operator realizuje też inicjatywę Magentowe Lasy, w ramach której zachęca klientów biznesowych do sadzenia drzew w zamian za rezygnację z papierowych faktur.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy