Google Play Games

Google Play Games – zagraj w gry z Androida na swoim PC

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Microsoft przed premierą Windowsa 11 ogłosił, że system ten uruchomi gry i programy z Androida. Początkowy entuzjazm jednak dość szybko upadł, kiedy okazało się, że owszem, zrobi to, jednak nie we współpracy z Google, a z Amazonem. To bowiem oznaczało ograniczoną bezę aplikacji, oraz konieczność dokonywania ponownych zakupów. Teraz zaś, całe na biało, a raczej czerwono-zielono-żółto-niebiesko wychodzi Google ze swoim Google Play Games na system Windows, za pomocą którego uruchomimy na systemie Microsoftu gry ze Sklepu Play.

Google Play Games

Tym samym gry na Androida ze Sklepu Play stały się oficjalnie dostępne na Windowsie, chociaż na razie tylko w wersji beta i dla wybranych regionów. I chociaż ten ruch wydaje się bezsensowny, ponieważ odbiera kolejny atut Chrome OS, to jest zgodny z polityką Google. Chodzi tu mianowicie o ideę ambient computing, czyli robienie wszystkiego z urządzenia, które mamy akurat pod ręką. Nie ważne więc, czy jest to prost smartfon, Chromebook, czy PC na Windowsie — Google chce, żebyśmy na każdym z tych urządzeń mogli robić to samo w ramach jego ekosystemu. Co więcej, to pozorne wytrącanie atutów Chrome OS może mu także pomóc. W końcu jeśli ktoś uzna, że wystarczą mu gry i programy z Androida, to chętniej przesiądzie się z Windowsa na system od Google.

Zobacz też: Chris Klippel jest pewny — GTA VI nie pojawi się przed końcem 2024 roku

Warto tu podkreślić, że Google Play Games nie jest graniem w chmurze. Aplikacje rzeczywiście są pobierane i uruchamiane na urządzeniu klienckim. Co równie ważne, wszelkie postępy będą automatycznie synchronizowane między komputerem a smartfonem i tabletem użytkownika. W ten sposób można kontynuować rozgrywkę na każdym urządzeniu. Pamiętajmy jednak, że wciąż mowa jest o wersji beta. Co więcej, wiele gier z Androida nie obsługuje padów, a co dopiero myszy i klawiatury. I tak do usługi początkowo trafiła tylko garść produkcji. I chociaż nie podano oficjalnej listy gier, to z załączonych materiałów można wywnioskować, o jakie dokładnie pozycje chodzi:

Jak na razie usługa jest dostępna tylko dla graczy w Korei Południowej, na Tajwanie i w Hong Kongu, ale Google zapowiedziało, że wkrótce rozszerzy ją na kolejne regiony i tytuły.

Źródło: 9to5Google

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy