Kawasaki stworzyło robota w na wzór… kozy

Borys Francuz Borys Francuz Newsy

Inżynierowie Kawasaki zaprezentowali światu swój najnowszy projekt. Robot nazwany Bex nie dość, że jest bardzo zaawansowany technologicznie, to do tego wygląda jak koza!

Kawasaki stworzyło robo-kozę

Kawasaki stworzyło robo-kozę

Zaprezentowany na International Robot Exhibition w Tokio egzemplarz to czworonożny robot, który może znaleźć szerokie zastosowania w życiu codziennym. Kawasaki swój najnowszy twór wzorowało na dzikich kozach, które występują terenie Azji, Europy i Afryki. Bex pochodzi z programu zatytułowanego Kaleido, w którym inżynierowie od 2015 roku pracują nad dwunożnymi robotami.

Zobacz też: Ponad 50 tytułów znika z HBO Max z końcem marca – kilka z nich trzeba koniecznie nadrobić

W trakcie tych działań Kawasaki wpadło jednak na pomysł, żeby stworzyć maszynę, która będzie poruszać się na czterech nogach. Cechą charakterystyczną takiego robota miało być sprawne poruszanie się zarówno po terenie płaskim jak i na wzniesieniach. Właśnie w taki sposób po kilku latach powstał Bex. Koza wyposażona jest w specjalne koła przymocowane do jej kolan, które pozwalają na przyspieszenie ruchu na prostej drodze. Dodatkowo jak widać na poniższym filmiku z prezentacji, Bexa można nawet dosiąść!

Zgodnie z zapowiedziami Kawasaki robot jest w stanie unieść ładunek ważący do stu kilogramów. Inżynierowie przewidują, że Bex będzie głównie pracować przy transporcie materiałów budowlanych oraz innych ciężkich przedmiotów. Ponadto robot spokojnie może zająć się kontrolą w magazynach podobnie jak jego daleki kuzyn autorstwa Boston Dynamics, czyli Spot. Amerykańska maszyna pracuje bowiem w fabryce Hyundaia w Korei Południowej. Warto tu zaznaczyć, że „głowa” robota jest w stu procentach modułowa, więc można ją zdjąć. W taki sposób Bex traci trochę na uroku, ale jednocześnie staje się bardziej funkcjonalny i poręczny.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy