Instagram zablokowany w Rosji

Koniec Instagrama w Rosji – serwis zaszedł za skórę Putinowi

2 minuty czytania
Komentarze

Roskomnadzor, czyli główny cenzor Rosji jeśli chodzi o nowoczesne media, ma już dość Instagrama. I nie chodzi tu wcale o to, że serwis pod postami napisanymi przez tamtejsze media państwowe lub sympatyzujące umieszcza notkę o treści: 

Instagram uważa, że konto, które stworzyło ten post, może być częściowo lub w całości pod kontrolą redakcyjną rządu rosyjskiego.

W sumie dla wielu zwolenników Putina brzmi to jak certyfikat wiarygodności. Otóż chodzi tu o działania… Facebooka. A dokładniej o to, że można na nim legalnie wzywać do przemocy, a nawet śmierci Putina i jego oddziałów w Ukrainie. W końcu może im się zrobić przykro podczas bombardowania cywilów.

Instagram zablokowany w Rosji

Instagram zablokowany w Rosji

No dobrze, ale czemu Instagram? Otóż Facebook już wcześniej go zablokował, a na kimś trzeba było się wyładować. Przynajmniej oficjalnie, ponieważ nieoficjalnie każdy pretekst do odcięcia Rosjan od informacji z zewnątrz na temat działań na terytorium Ukrainy jest dobry. Skupmy się jednak na oficjalnej retoryce reżimu Putina: otóż państwowa agencja informacyjna TASS podała, że rosyjscy ustawodawcy wezwali do ponownego zakazu grożenia Putinowi. Co więcej, lokalny prokurator wystąpił również z wnioskiem o uznanie firmy Meta za organizację ekstremistyczną, a rząd rosyjski wszczął w jej sprawie dochodzenie karne.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

To jednak jest mniej istotne dla sprawy. Najważniejsze, że od dziś Rosjanie stracą dostęp do Instagrama. Rosyjski regulator wydał przy tym także następujące oświadczenie:

Na portalu społecznościowym Instagram krążą wiadomości zachęcające i prowokujące do aktów przemocy wobec Rosjan, w związku z czym rosyjska Prokuratura Generalna zażądała od Roskomnadzoru ograniczenia dostępu do tego portalu społecznościowego. Roskomnadzor postanowił zakończyć procedurę nałożenia ograniczeń w dostępie do Instagrama o godzinie 00:00 14 marca, zapewniając użytkownikom dodatkowe 48 godzin okresu przejściowego. 

Adam Mosseri, dyrektor wykonawczy Instagrama, wypowiedział się na temat blokady w następujący sposób:

W poniedziałek Instagram zostanie zablokowany w Rosji.  Decyzja ta odetnie 80 milionów mieszkańców Rosji od siebie nawzajem, a także od reszty świata, ponieważ ~80% ludzi w Rosji śledzi konta na Instagramie spoza swojego kraju. To jest złe.

Źródło: Engadget

Motyw