Profil Zaufany dla obywateli Ukrainy

To był rekordowy okres dla Profilu Zaufanego – ile osób już z niego korzysta?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Ostatni rok to był rekordowy okres dla Profilu Zaufanego. Dziś Polacy korzystają już z ponad 14 milionów PZ. To ponad 10 razy więcej, niż cztery lata temu. Popularność tego narzędzia nie jest jednak szczególnie zaskakująca. Jest ono niezbędne do korzystania z popularnych e-usług.

Rekordowy okres dla Profilu Zaufanego

14 milionów profili zaufanych

Profil Zaufany powstał w 2011 roku, czyli ponad 10 lat temu. Na początku korzystali z niego głównie urzędnicy – w 2016 roku miał on zaledwie 400 tysięcy użytkowników. W lipcu 2017 roku milion Polaków korzystało z PZ. W kolejnych dwóch latach przybywało po milion użytkowników rocznie. Naprawdę bardzo duży wzrost popularności Profil Zaufany notuje jednak od 2020 roku. W styczniu było 5 milionów PZ, a na koniec roku już 8 milionów. Na koniec 2021 roku Polacy korzystali z 13 milionów Profili Zaufanych, a dziś jest ich już ponad 14 milionów.

Od początku tego roku Profil Zaufany założyło ok. 600 tysięcy Polaków. Rekordowy był rok ubiegły, gdy każdego dnia zakładano ponad 12 tysięcy PZ. Profil zaufany to taka nasza cyfrowa tożsamość. – wyjaśnia minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Cieszę się, że Polacy z coraz większym zainteresowaniem chcą załatwiać swoje sprawy urzędowe przez internet. Z każdym miesiącem pracujemy nad tym, aby tych możliwości było coraz więcej – dodaje.

Profil Zaufany pozwala korzystać z usług e-administracji. W praktyce chodzi o to, żeby załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach. Wykorzystując PZ możemy m.in. złożyć deklarację podatkową w usłudze Twój e-PIT, zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, złożyć wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zameldowanie lub wymeldowanie na pobyt stały/czasowy, zgłosić narodzenie dziecka, sprawdzić swoje punkty karne lub wysłać pismo do podmiotu publicznego.

Czytaj także: Jak przygotować smartfon dla seniora? Poradnik krok po kroku

Profil Zaufany zawiera takie danej, jak imię, nazwisko, data urodzenia i PESEL. PZ jest ważny przez trzy lata, ale można go przedłużyć. Najprościej założyć Profil Zaufany przez bankowość elektroniczną. Umożliwiają to banki PKO Bank, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy (możesz sprawdzić, czy twój bank potwierdza PZ), BNP Paribas, BOŚ Bank, Bank Credit Agricole, Getin Bank oraz konto zaufane Envelo. Alterantywa to wypełnienie internetowego wniosku i wizyta w jednym z 1500 punktów potwierdzających.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy