stop war ukraine rosja irbil jaworowo bron fosforowa

Irbil, Jaworowo i broń fosforowa — nasza cywilizacja wyraźnie jest weryfikowana

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Ukraina dzielnie walczy z agresorem, ale ten nie zapowiada się, aby zaczął odpuszczać. Wręcz przeciwnie, na polach bitwy pojawiają się zakazane bronie — w tym wypadku broń fosforowa. Tylko okazuje się, że Ukraina nie jest jedynym zagrożonym państwem. Otóż w tym samym czasie Irbil w Iraku przeszedł atak rakietowy. Jednak Rosja też nie daje o sobie zapomnieć, bo ataki na Ukrainę teraz są coraz bliższe Polski, gdyż podobny atak został przeprowadzony w Jaworowie, a więc niecałe 30 kilometrów od granicy z naszym krajem.

Irbil zaatakowany, Jaworowo zbombardowane, a co to broń fosforowa?

Android ostrzeże przed nalotami

Zacznijmy właśnie od Irbil, gdzie spadło 12 pocisków ze wschodu. Trafiły one w okolice Konsulatu Generalnego USA i kluczowych lotnisk. Żaden z amerykańskich żołnierzy nie zginął. Większych zniszczeń również nie pokazano. Naturalnie w Iraku w ostatnich latach nie było bezpiecznie, ale w ciągu ostatnich miesięcy poszczególne ataki wyraźnie się uspokoiły. Reuters podaje, że wspomniane rakiety zostały wystrzelone spoza Iraku i Kurdystanu. Zależnie od źródła, podaje się Iran jako państwo atakujące.

Podobny atak rakietowy odbył się w okolicach granicy polsko-ukraińskiej. Jaworowo zostało ostrzelone i tym razem nie możemy mówić o braku strat. Przede wszystkim zginęło 35 osób, a ponad 130 jest rannych. Mówimy o poligonie wojskowym, który często był wykorzystywany do ćwiczeń nie tylko dla ukraińskich żołnierzy. Także Polacy, Brytyjczycy, Niemcy i Amerykanie brali w nich udział. Dzisiaj był on wykorzystywany do ćwiczeń wolontariuszy.

Mimo wszystko to nie koniec ataków Rosji. Kolejny, tym razem w Popasnej, a więc w obwodzie ługańskim na Ukrainie spadły pociski, które zostały zakazane poprzez konwencję genewską. Tym samym Rosja użyła broni, która jest trująca. Tak, pociski fosforowe są silnie trujące i według konwencji genewskiej nie mogą być stosowana na terenach zaludnionych. Dodatkowo taki atak wywołuje wysoką temperaturę, co przeradza się w pożary, które szybko się rozprzestrzeniają. Wcześniej Rosja użyła tych samych narzędzi w Syrii.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Powyższe wydarzenia powinny nam przypominać, że nie możemy patrzeć na wojnę z boku i uważać, że dzieje się to daleko od nas. Niektórzy już przyzwyczaili się do tego, że Ukraina została zaatakowana i przeszli do normalnego trybu dnia. Dlatego w tym miejscu jeszcze raz chciałem przypomnieć o naszej zbiórce, w ramach której chcemy pomagać naszym zachodnim sąsiadom.

Źródło: Bloomberg, CNN, WP, Reuters

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy