Windows na Steam Deck

Windows na Steam Deck – Valve daje taką możliwość, ale lepiej tego nie rób

4 minuty czytania
Komentarze

Mimo że Steam Deck wygląda jak przenośna konsola, to tak naprawdę jest to gamingowy UMPC, czyli ultramobilny… PC. I właśnie jako komputer osobisty Valve traktuje to urządzenie. Dlatego też, mimo że ma swój własny pomysł na to, jak ten sprzęt powinien działać, to jednocześnie kładzie duży nacisk na to, aby każdy mógł używać swojego PC-ta tak, jak mu się podoba. Nawet jeśli nie jest to szczególnie mądry sposób użytkowania.

Windows na Steam Deck

Windows na Steam Deck

Instalacja Windowsa na Steam Decku nie miała żadnego sensu. Wydajność, zwłaszcza graficzna była mierna, a łączność bezprzewodowa praktycznie nie działała. To się jednak zmieniło, ponieważ Valve wypuściło właśnie sterowniki GPU, Wi-Fi i Bluetooth dla okienek na swoje UMPC. Firma wydała przy tym następujące oświadczenie:

Cześć!

Czy wspominaliśmy już, że Steam Deck to PC? I tak jak w przypadku każdego innego komputera, możecie zainstalować inne aplikacje i systemy operacyjne, jeśli tego chcecie. Tym z was, którzy chcą zainstalować system Windows, potrzebne będą dodatkowe sterowniki, by jak najlepiej korzystało wam się z urządzenia. Linki do tych sterowników wraz z uwagami na temat instalowania systemu Windows na Steam Decku znajdziecie poniżej. Zasoby systemu Windows na Steam Decka

Kilka szybkich uwag na temat tych zasobów.Obecnie możecie wykonać tylko pełną instalację systemu Windows. Mimo że Steam Deck w pełni obsługuje podwójny rozruch, to instalator SteamOS oferujący kreator podwójnego rozruchu nie jest jeszcze gotowy.

Na razie możecie też zainstalować tylko Windows 10. Windows 11 wymaga nowego BIOS-u (obsługującego fTPM), nad którym prace jeszcze trwają i który zostanie wydany wkrótce.

Oferowane sterowniki obejmują GPU, Wi-Fi i Bluetooth. Sterowniki dźwięku są wciąż dopracowywane wraz z AMD i innymi stronami, ale wciąż będziecie w stanie korzystać z dźwięku poprzez Bluetooth lub USB-C, jeśli zechcecie korzystać z systemu Windows na Decku.

Na sam koniec chcemy powiedzieć, że zamieszczamy te zasoby w stanie, w jakim są, i niestety nie będziemy mogli zaoferować pełnego wsparcia systemu Windows na Decku. Jeżeli utkniecie i będziecie musieli powrócić do domyślnego systemu operacyjnego Steam Decka, to przejdźcie do tych instrukcji odzyskiwania.

To tyle na dziś, dzięki!

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Mimo wszystko nie powinno się tego robić z prostego powodu: obsługi gier. Sam mam UMPC (GPD Win 1.3) i Switcha Lite, więc mam w tej kwestii doświadczenie. Otóż konieczność uruchomienia Windowsa przed rozpoczęciem rozgrywki i ładowanie się gier zabiera sporo czasu. Na tyle dużo, że momentami odechciewa się grać. Zwłaszcza że konsola przenośna jest nie tylko dobra dla dłuższych posiedzeń, ale na przykład podczas gotowania, gdy zrobiliśmy już wszystko, co mieliśmy zrobić i czekamy na efekt pracy przemian termicznych. W takiej sytuacji opcja uśpienia konsoli z włączoną grą i wrócenie do rozgrywki niemalże natychmiast w dowolnej chwili jest o wiele wygodniejsze. 

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Właśnie dlatego w gry, które mam też na GPD Win, wole grać na Switchu. Natomiast Steam OS, czyli system obecny na Steam Decku oferuje tę opcję. I o ile dla gracza PC-towego może to brzmieć jak zwykła bzdura, lub jedynie fajny dodatek, to tak naprawdę ma to olbrzymi wpływ na to, jak chętnie sięgamy po urządzenie do gier i w jakich chwilach to robimy. Ostatecznie GPD Win stał się dla mnie urządzeniem drugiej kategorii na te gry, których na Switcha zwyczajnie nie ma i nie będzie, jak Heroes 3, Gothic (tak, da się grać na padzie) czy Oblivion. I przyznam, że gdyby dało się zainstalować Steam OS na GPD Win to zrobiłbym to bez wachania — o ile nie wpłynęłoby to jakoś szczególnie negatywnie na wydajność, bo nie oszukujmy się, Atom i jego integra oferują żenującą wydajność. Windows na takim sprzęcie zwyczajnie nie ma większego sensu, chociaż może wydawać się inaczej.

Źródło: Steam

Motyw