Raspberry Pi Intel 8086

Legendarny procesor sprzed 38 lat zyskuje nowe życie dzięki Raspberry Pi

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Intel w swojej historii stworzył wiele kultowych już procesorów. W niektórych bardziej cywilizowanych miejscach polskiego internetu za taki układ może uchodzić E8400. Jednak gdyby ktoś zapytał mnie o zdanie o najważniejszy układ Niebieskich w historii, to miałbym problem, czy wskazać Intel 8086, czy 80386, który szerzej jest znany pod nazwą i386. Na szczęście nie muszę wybierać, ponieważ wieści, którymi chcę się z Wami podzielić, dotyczą starszego z układów. Otóż komuś udało się połączyć Raspberry Pi z Intel 8086.

Raspberry Pi Intel 8086

Zanim jednak opiszę sam projekt, to warto pokrótce wyjaśnić, czym ów układ jest. W końcu nie każdy fan nowych technologii interesuje się starymi technologiami, a znacznej części naszych czytelników nie było na świecie w dniu premiery tego, jak na tamte czasy, cudu techniki. Otóż procesor ten zadebiutował w 1978 roku. Było to 16-bitowy układ pracujący z częstotliwością do 10 MHz — nie, nie zjadłem żadnego zera, ani nie pomyliłem jednostek. I co na dzisiejsze czasy wydaje się mało oczywiste, chociaż wtedy inny scenariusz był nie do pomyślenia, to jest to układ jednordzeniowy i jednowątkowy. Układ ten okazał się istnym hitem i istotnym punktem w historii Intela, dzięki któremu dotarł on aż tak daleko — to tak w telegraficznym skrócie.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Zajmiemy się teraz samym projektem. Otóż kanadyjskiemu inżynierowi Robinowi Grossetowi udało się go podłączyć do Raspberry Pi 4. W tym przypadku malinka działa jako magistrala danych, przełączając zegar, obsługując żądania procesora oraz zapewniając odczyt i zapis do pamięci oraz we/wy. Można więc powiedzieć, że jest niejako płytą główną dla starego 8086 — płytą z chipsetem o rzędy wielkości razy wyższą wydajnością, niż obsługiwany układ, ale kto pasjonatowi zabroni? Pozwala to układowi 8086 na uruchamianie MS-DOS. Chociaż jest tu mały haczyk, a nawet dwa… Otóż uruchomiony układ w połączeniu z RPi oferuje częstotliwość zaledwie 300 kHz, więc niską, nawet jak na swoje czasy. Co więcej, nie został tutaj wykorzystany sam Intel 8086, a jego klon, będący z nim zgodny, czyli NEC V30, który był używany w palmtopie Psion Series 3 z 1991 roku oraz konsoli do gier Wonderswan. W tamtych czasach to była dość powszechna praktyka. To właśnie dzięki niej zawdzięczamy w ogóle istnienie AMD w obecnym kształcie, które skopiowało Intela i386. To jednak zupełnie inna historia.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy