USA bierze się za kryptowaluty

USA bierze się za kryptowaluty – kursy oszalały

2 minuty czytania
Komentarze

Bogate kraje podchodzą zwykle bardzo sceptycznie do kryptowalut. Dobrym przykładem są Chiny, które zablokowały wiele z nich w poszczególnych regionach. Indie także nie patrzą na nie zbyt przychylnie. W USA przez dłuższy czas natomiast także władza traktowała je niezwykle sceptycznie. Najwyraźniej jednak postanowiono dać im szansę.

USA bierze się za kryptowaluty

USA bierze się za kryptowaluty

Prezydent USA, Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze określające pierwszą w kraju strategię całego rządu w zakresie badania kryptowalut i innych aktywów cyfrowych. Urzędnicy z wielu urzędów będą badać ryzyko i potencjalne korzyści kryptowalut, zarówno dla osób prywatnych, jak i dla całego kraju. Agencje rządowe w USA będą dążyć do łagodzenia ryzyka związanego z nielegalną działalnością i zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego. Rozwiązanie to obejmuje współpracę z międzynarodowymi sojusznikami. W skrócie: chodzi tu o to, aby wykorzystać pełny potencjał kryptowalut przy jednoczesnym zminimalizowaniu zagrożeń, które te ze sobą niosą.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

I trzeba przyznać, że zaraz po wydaniu rozporządzenia Bitcoin zanotował wysoki wzrost, aby potem nagle spaść do niższego poziomu. To samo stało się z Ethereum. Zresztą spójrzcie sami:

Jak widać, ludzie nie do końca wiedzą, co o tym myśleć. Po początkowej euforii, która wzięła się z faktu, że USA postanowiło dopuścić kryptowaluty, pojawiły się obawy. Otóż to wygląda tak, jakby kraj ten chciał je wewnętrznie regulować na swoim terytorium. To zaś oznacza koniec anonimowości, a być może i próby sterowania ich kursem. Oczywiście nie jest możliwe, aby rząd USA przejął nad nimi kontrolę, niezależnie od swoich deklaracji. Nawet jeśli pojawią się państwowe portfele kryptowalutowe, to raczej nie będzie tak łatwo zmusić ludzi do korzystania z nich. I fani cyfrowego pieniądza również są tego świadomi, ponieważ kurs żadnej z walut nie poleciał jakoś szczególnie mocno na pysk.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Teraz jednak każda decyzja w tej sprawie ze strony USA może zmieniać wartość cyfrowej waluty wedle konkretnego klucza: im większy nacisk, tym większe spadki, a im luźniejsze prawo, tym wyższy kurs. Zastanawiające w tym wszystkim jest to, czy mowa będzie tu o świadomym działaniu mającym na celu manipulowanie rynkiem samym zapowiadaniem nowych przepisów? Tego raczej się nie dowiemy.

Źródło: Endgadget

Motyw