Cloudflare zostaje w Rosji

Cloudflare zostaje w Rosji – jednak na niewygodnych dla władzy warunkach

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wykluczenie Rosji to nie tylko sankcje państwowe, ale także te, nałożone przez wiele prywatnych firm. Pozostanie ze swoimi usługami w tym kraju, jest bardzo źle widziane przez społeczność międzynarodową. Oczywiście naiwne jest myślenie, że większość z firm robi to z powodu oburzenia sytuacją na Ukrainie. W wielu przypadkach jest to raczej niechęć do ogólnoświatowego bojkotu danej marki i podliczenia zysków i strat. Jednak nie wszystkie przedsiębiorstwa decydują się na ten krok. Na przykład Cloudflare zostaje w Rosji i… trzeba przyznać, że podało za tym naprawdę mocne argumenty.

Cloudflare zostaje w Rosji

Cloudflare zostaje w Rosji

Zacznijmy jednak od tego, czym w ogóle się zajmuje Cloudflare. Otóż firma zapewnia stronom internetowym i usługom internetowym ochronę przed atakami DDoS, hakerami, rojami botów i wieloma innymi, nieprzyjemnymi okolicznościami. Można więc powiedzieć, że w tym przypadku przeszkadza grupom hakerskim w atakach na Rosję. Dyrektor generalny Cloudflare, po — jak sam podkreśla — przeprowadzeniu szeregu rozmów z ekspertami rządowymi i społecznymi, odmówił zablokowania dostępu do swoich usług w tym kraju. I już na tym etapie tekstu wiele osób może go uznać za sprzedawczyka i przyjaciela Putina. Jednak nim chwycicie widły i zapalicie pochodnie, to warto się mocniej zagłębić w działania firmy i niezbyt trafny dobór słów jej szefa.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Otóż Cloudflare świadczy swoje usługi jedynie dla obywateli i prywatnych firm. Zerwało jednak umowy z rosyjskimi instytucjami finansowymi, oraz organizacjami rządowymi, a także z podmiotami z nimi powiązanymi. Ma także dobre uzasadnienie pozostania w sektorze prywatnym

W miarę trwania konfliktu zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost liczby zapytań rosyjskich sieci o dostęp do światowych mediów, co odzwierciedla chęć zwykłych obywateli Rosji do oglądania wiadomości ze świata, wykraczających poza te dostarczane w Rosji. Widzimy również wzrost rosyjskich wysiłków w zakresie blokowania i dławienia dostępu, w połączeniu z rosyjskimi wysiłkami na rzecz kontrolowania treści mediów działających w Rosji za pomocą nowej ustawy o fałszywych wiadomościach. W ciągu ostatnich kilku lat rząd rosyjski wielokrotnie groził zablokowaniem niektórych usług i klientów Cloudflare. Bezkrytyczne zamykanie usług w niewielkim stopniu zaszkodziłoby rosyjskiemu rządowi, ale ograniczyłoby dostęp do informacji poza granicami kraju i znacznie bardziej naraziłoby na niebezpieczeństwo tych, którzy korzystali z naszych usług, aby chronić się przed krytyką rządu.

Oznacza to, że Cloudflare zostaje w Rosji, ale oficjalnym powodem jest ochrona niezależnych mediów. Rzecz jasna taki stan rzeczy nie jest na rękę tamtejszym władzom. Nie zdziwiłbym się, więc gdyby firma opuściła Rosję, jednak nie z własnej woli.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy