Hamburger menu na Androida

Google chyba nie wie, jak Android ma wyglądać – stare rozwiązania wracają do systemu

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Android przez te wszystkie lata przeszedł liczne zmiany. Od systemu, który wyglądał jak żywcem wyjęty z klasycznego telefonu bez dotykowego ekranu — co z resztą było zgodne ze stanem faktycznym — poprzez system wyglądający jak wariacja na punkcie PDA, ale bez rysika i marną kopię iOS, po swój własny, funkcjonalny styl. Ten jednak także przechodził liczne zmiany i modyfikacje i to zarówno w samym systemie, jak i aplikacjach Google mu dedykowanych. I można mieć wrażenie, że w tym wszystkim producent nieco się zagubił. Bo jak inaczej wytłumaczyć powrót hamburger menu na Androida?

Hamburger menu na Androida

Hamburger menu na Androida

Wszystko zaczęło się od Wiadomości Google, które przywróciły ten zapomniany już przycisk menu, chociaż — co warte odnotowania — nie u wszystkich. U mnie wciąż aplikacja wygląda po staremu. I przyznam, że nawet ciepło wspominam tamto rozwiązanie. Małe, niepozorne kółko z trzema paskami w rogu ekranu, którego kliknięcie wysuwa menu boczne to proste, eleganckie rozwiązanie, które nie wymaga nauki gestów, ani nie zajmuje niepotrzebnie miejsca, jak przyciski umieszczone na belkach. Dlatego wiadomość, że opcja ta wróciła do testowej wersji Galerii Google, gdzie jednak wciąż jest bezużyteczna, napawa mnie optymizmem, że wróci to całkowicie do Androida. A mimo to mam obawy.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Oczywiście w najbardziej optymistycznym założeniu możemy uznać, że Google nie zamierza kopać się z koniem i przeć naprzód mimo wszystko dla samego parcia naprzód, tylko chce powrócić z jedną z najwygodniejszych opcji. I ktoś może powiedzieć, że ta jest przestarzała. Jednak kształt obrysu kół też się raczej niewiele zmienił przez wieki. Jeśli jakieś rozwiązane było dobre, to czasami warto do niego wrócić. Rzecz w tym, że to zupełnie rozbija nie tylko estetykę, ale i logikę korzystania z systemu. Sytuacja, w której każda aplikacja, która może uchodzić za natywną w systemie, działa inaczej nie jest najlepsza z punktu widzenia użytkownika. Lepiej byłoby jednak gdyby ktoś nad tym porządnie usiadł i zaprojektował spójny wygląd systemu i aplikacji, oraz się go trzymał przynajmniej przez jakiś czas.

Źródło: AndroidPolice

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy