Android kompresowanie aplikacji

Mało miejsca na smartfonie? Android pozwoli to zmienić bez usuwania aplikacji

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Mogłoby się wydawać, że brak miejsca na smartfonie to problem lat minionych. W końcu dostajemy do dyspozycji od kilkudziesięciu do kilkuset GB miejsca na dane, a wiele z nich wciąż obsługuje sloty kart pamięci. A mimo to komunikat o jej braku wciąż się pojawia na smartfonach wielu osób. I w sumie nie jest to wcale aż tak zaskakujące. W końcu rosną rozmiary samych aplikacji, gier, a i pojedyncze wykonywane przez nas zdjęcia zajmują więcej miejsca, niż całe galerie sprzed kilkunastu lat. Co jednak kiedy brakuje nam pamięci, a nie chcemy kasować żadnych danych, ani usuwać aplikacji? Google pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

Android kompresowanie aplikacji

Android kompresowanie aplikacji

Otóż firma poinformowała właśnie twórców aplikacji, że pracuje nad nową funkcją systemu Android, która umożliwi ich mocną kompresję za pomocą archiwizacji. Ma być to alternatywa dla odinstalowania aplikacji. Zasada jest prosta: jeśli korzystamy z jakiegoś programu rzadko, lub trzymamy go, bo kiedyś może się przydać, lub kiedyś na pewno zagramy — to w przypadku gier — to, zamiast go skasować, będziemy mogli go skompresować. W ten sposób mamy odzyskać nawet około 60% zajmowanego przez nią miejsca. Oczywiście nie będzie możliwe korzystanie z programu, który przejdzie przez ten proces bez uprzedniego przywrócenia go do stanu pierwotnego.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

No dobrze, ale jak ma to właściwie działać? No cóż, wbrew nazwie część aplikacji faktycznie zostanie usunięta. Jednak zachowany element będzie zawierał wszystkie dane użytkownika. Oznacza to, że nie jest to rozwiązanie dobre dla osób, które mają mały pakiet danych i nie mają dostępu do stałego łącza, chociaż i tak o wiele lepsze, niż zwykłe kasowanie programu. Warto także dodać, że obecność tej funkcji — przynajmniej na razie — będzie zależna od dobrej woli programistów. Nie trudno sobie jednak wyobrazić, że w przyszłości Google może wymusić na nich przejście na ten nowy system budowy programów. Jak na razie zapowiada się jednak całkiem spora zmiana na plus, która może być uciążliwa tylko w kilku przypadkach.

Źródło: Engadget

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy