Rosyjskie instagramerki żądają odszkodowania

Instagram blokuje rosyjskie media – nadchodzi koniec influencerów w kraju?

2 minuty czytania
Komentarze

Instagram, podobnie jak Facebook należy do Mety. Nic więc dziwnego, że dołączył do niego w walce z rosyjskimi środkami masowego przekazu. Zaskakujące jest raczej to, że zrobił to dopiero teraz.  W wyniku tych zmian aplikacja będzie obniżać rangę postów z mediów państwowych w swoim feedzie i w Stories, a także dodawać wyraźne etykiety, aby zniechęcić innych użytkowników do dzielenia się tymi postami. Wychodzi więc na to, że Instagram blokuje rosyjskie media. Raczej nie trudno sobie wyobrazić, że dość szybko skończy się to wyrzuceniem serwisu z kraju.

Instagram blokuje rosyjskie media

Instagram blokuje rosyjskie media
Rosjanie nie będą zadowoleni…

Zacznijmy od wyświetlanych etykiet. Te mają prezentować następującą treść (rzecz jasna po rosyjsku):

Instagram uważa, że konto, które stworzyło ten post, może być częściowo lub w całości pod kontrolą redakcyjną rządu rosyjskiego.

Trzeba przyznać, że to dość bezpieczne stwierdzenie dla serwisu. Dla wielu Rosjan popierających Putina będzie to niczym znak najwyższej jakości przekazu. Problemem jest tu raczej kwestia ograniczania zasięgów. Zwłaszcza że to nie będzie dotyczyło tylko prorosyjskich kont. Użytkownicy, którzy udostępniają linki do rosyjskich mediów państwowych za pomocą naklejki z linkami, będą również mieli obniżoną rangę swoich postów w zasobach Stories swoich obserwatorów. Instagram usuwa również konta rosyjskich mediów państwowych z rekomendacji w Reels i Explore, a także utrudnia ich znalezienie w wyszukiwarce.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

To natomiast może doprowadzić do zablokowania Instagrama w Rosji. To natomiast może przełożyć się na koniec influencerów w kraju, a przynajmniej tych, którzy właśnie na Instagramie zdobyli największą popularność. Ci już teraz mogą mieć spore problemy, ponieważ zagraniczne firmy wycofując się z Rosji, zmniejszają, albo wręcz całkowicie blokują nakłady na reklamę. Rosyjskie firmy natomiast nie będą płaciły za prezentowanie ich produktów na Instagramie w momencie, kiedy ten będzie zablokowany. Nawet jeśli pojawiłby się w sieci Tor, tak jak Twitter, to wykorzystywanie tego kanału mogłoby narazić przedsiębiorców na gniew Putina. Oczywiście to tylko opis najczarniejszego scenariusza. Jak na razie Instagram w Rosji jest legalnym serwisem i może działać w najlepsze.

Źródło: Engadget

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Motyw