Dezinformacja zmieni się w granie na emocjach? Koniec pierwszego etapu infowojny

Marek Janiak Marek Janiak Newsy

Dezinformacja garściami czerpie z słynnego cytatu: „Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą„. Ostatnie badania wskazują jednak, że od minionego weekendu nastąpiła zauważalna odwilż w tych działaniach. Eksperci analizują na czym Rosjanie skupią się w następnej kolejności.

Eksperci alarmują: przed nami drugi etap infowojny

Jak informuje Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych, odnotowano zarówno mniejszą ilość fake news’ów, jak i spreparowanych informacji dotyczącej sytuacji gospodarczej naszego kraju.

Ograniczenie propagandy i rosyjskiej narracji zdarzeń nie jest jednak wcale niczym dobrym. Zwiastuje to jedynie przejście do kolejnego etapu wojny informacyjnej, czyli bazowaniu na przekazach odwołujących się do emocji i tematyki uchodźczej.

dezinformacja rosja ukraina wojna

Według analiz ekspertów pierwsza faza ataków była zorientowana przede wszystkim na stworzenie szumu informacyjnego i wywołanie gwałtownych anomalii społecznych. Druga jest potencjalnie równie niebezpieczna, bowiem możemy spodziewać się bardzo umiejętnego wykorzystywania bieżących wydarzeń.

Tematem przewodnim może być masowe wykupowanie twardych walut, organizowanie protestów antyuchodźczych czy wzmacnianie przypadków negatywnych incydentów z udziałem osób przekraczających granice.

dezinformacja rosjanie konflikt

Zobacz też: Wojna w sieci. Ukraina atakowana także w cyberprzestrzeni

Dezinformacja narzędziem polityki

Kremlowska strategia dezinformacji przybrała na sile wraz z rozpoczęciem inwazji na Ukrainę. Polski internet zalały wówczas tysiące wpisów przychylnych agresorowi w bezpośredni lub pośredni sposób.

Dowiadywaliśmy się z nich m.in., że komunikaty o wojnie są przesadzone i nie odzwierciedlają przebiegu tzw. operacji specjalnej na terytorium Ukrainy. Wojsko ukraińskie miało się rzekomo dopuszczać prowokacji, a ochrona ludności cywilnej w Doniecku i Ługańsku stała się powodem (w istocie zaś pretekstem) do rozpoczęcia inwazji.

Bezpośrednie podłączenie do API kanałów social media pozwoliło IBIMS na wykrycie ponad 120 tys. prób dezinformowania.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy