HDD mniej wytrzymałe od SSD

HDD mniej wytrzymałe od SSD? Niepokojący raport dla fanów magnetyków

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Dość popularne jest przekonanie, że HDD są znacznie wytrzymalsze od SSD. I ogólnie rzecz biorąc, jest to prawa. Jednak jakby to zgrabnie ujął Obi Wan Kenobi jest to prawda z pewnego punktu widzenia. Otóż niezaprzeczalnym faktem jest, że dyski magnetyczne przetrwają o wiele więcej zapisu, niż pamięci flash. Sęk w tym, że mogą być HDD mniej wytrzymałe, niż SSD z zupełnie innych powodów. Jednak po kolei.

HDD mniej wytrzymałe od SSD

HDD mniej wytrzymałe od SSD

Dyski twarde dzieli się na klasy ze względu na wytrzymałość zapisu rocznego. I tak dyski klasy korporacyjnej muszą podołać obciążeniu przynajmniej 550 TB rocznie, przeznaczone dla NAS 300 TB rocznie, a nośniki konsumenckie 180 GB rocznie. I o ile same talerze powinny wytrzymać znacznie więcej, to problemem jest to, że gęstość zapisu HDD jest niezwykle wysoka, jak i sama prędkość dysków. To oznacza, że dyski magnetyczne wymagają wręcz niesamowitej precyzji działania. To właśnie problemy z układem napędowym talerzy są główną przyczyną awarii.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Oczywiście w przypadku nośników SSD sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tutak faktycznie uszkodzeniu ulegają głównie elementy, na których są zapisane dane, czyli kości pamięci. Przy okazji nie opisuje się ich parametrem rocznego zapisu danych, a TBW, czyli terabajtów do zapisania w trakcie eksploatacji i DWPD, czyli dziennego zapisu. Jednak w przypadku obydwu typów nośników, czyli zarówno HDD i SSD można obliczyć na podstawie danych ich całkowitą wytrzymałość. 

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

I to właśnie zrobiła firma ServeTheHome, która porównała ostatnio roczne obciążenie 300 TB najnowszego dysku twardego Western Digital WD Red Pro 20 TB NAS z wartościami wytrzymałości nowoczesnych dysków SSD. Otóż WD Red Pro jest objęty pięcioletnią ograniczoną gwarancją, więc przy rocznym obciążeniu 300 TB jest zaprojektowany tak, aby wytrzymać obciążenie 1500 TB. Jest to typowa wartość dla tego segmentu i dość często właśnie po upływie gwarancji konieczna jest wymgana nośnika.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

Ciekawie się robi kiedy spojrzymy na nośnik WD Red SA500 NAS SATA SSD o pojemności 4 TB, który ma TBW oceniane na  2500 TB. Oznacza to wyższą wytrzymałość, niż dysk Red Pro 20 TB. Różnica jest olbrzymia. A mowa jest o nośnikach tego samego producenta skupionych na tej samej grupie zadaniowej. To oczywiście nie oznacza, że HDD straciły sens. W końcu sam fakt, że porównujemy tu nośnik SSD 4 TB do HDD 20 TB, to wskazuje na olbrzymią różnicę w pamięci. Cenowo HDD także wypadają lepiej. Nie należy się jednak bać SSD, ani też zbyt optymistycznie podchodzić do HDD jako niezawodnego rozwiązania. Można się przez to naprawdę mocno sparzyć.

Źródło: Tomshardware

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy