Samsung Electronics

 
Analitycy rynku przewidują, że Samsung Electronics będzie miało około 5,7 mld $ zysku operacyjnego w 3 kwartale tego roku. Kwota wydaje się być kosmiczna, jednak w przypadku tej firmy będzie to kolejny słaby kwartał. Jej dział produkujący smartfony jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Konsensus prognozowanego zysku operacyjnego ustalony przez 22 domy maklerskie na rynku krajowym w Korei wynosi około 5,68 mld $. Domy maklerskie zmniejszyły tę liczbę o 6,4% w stosunku do poprzedniego miesiąca, gdy szacowało się, że Samsung osiągnie w tym obszarze kwotę wyższą niż 7 mld $!.
 
Mimo, że oczekuje się, że spółka osiąga kwartalne przychody na poziomie 42,3 mld $, to może osiągnąć zysk netto w wysokości 4,3 mld $. Jeżeli te liczby okażą się prawdziwe to z kolei oznacza przychody większe niż w Q2 2015, ale z kolei zysk netto będzie niższy w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej, pomimo faktu, że Galaxy Note 5 i Galaxy S6 Edge+ zostały wydane w tym kwartale. Wielu analityków jest zdania, że jest to spowodowane malejącym popytem na flagowce, które z kolei dają spółce wyższe marże. Z drugiej strony jak niejednokrotnie zostało zauważone, Samsung coraz bardziej ulega presji lokalnych producentów (przede wszystkim z Chin). Spodziewano się, że rok 2015 będzie trudny dla spółki i wszystko wskazuje na to, że tak właśnie w rzeczywistości jest. Należy jednak poczekać na oficjalne wyniki za 3 kwartał, a także za kilka miesięcy na raport roczny przedsiębiorstwa.
 
W reakcji na informacje o prognozach, kurs akcji spadł o ponad 3 procent (obrazek w artykule). Aktualnie cena za jeden walor jest daleka od maksimów osiąganych przez Samsunga na giełdzie. Akcjonariuszom nie podobają się tegoroczne premiery spółki i wyniki za poprzednie kwartały. Czy inwestorzy ponownie zaufają kiedyś spółce?
 
źródło: sammobile, własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.