Kolejna porcja niebezpiecznych aplikacji

Cezary Zapała 2012-07-30

Niestety w sieci ciągle napływają kolejne sygnały o obecności nowych, coraz bardziej złośliwych niebezpiecznych aplikacji na system Android. W ostatnich dniach pojawiły się dwie informacje na ten temat.

Pierwsza dotyczy fałszywej wersji Opery Mini. Aplikacja wygląda i działa identycznie jak jej pierwowzór, ale posiada w swoim kodzie wirusa oznaczonego jako Trojan.AndroidOS.GenericA, który wysyła międzynarodowe wiadomości, a także udostępnia takie dane jak numer IMEI, typ urządzenia, nazwa operatora, wersja systemu czy jego lokalizacja. W trakcie instalacji warto zwrócić uwagę, że fałszywa wersja Opery Mini została oznaczona numerem 6.5, a najnowsza dostępna to 7.3.

Druga informacja zaś dotyczy wirusa o nazwie MMarketPay.A, którego twórcy ukrywają w pirackich kopiach popularnych aplikacji. Do tej pory znaleziono go w Go Weather, Travel Sky i Estrongs File Explorer. Na szczęście dla polskich użytkowników na razie wirus atakuje tylko klientów China Mobile, u których po zainstalowaniu zawirusowanego programu zmieniany jest punkt dostępowy z APN na CMWAP w następstwie czego nie są wymagane dane do logowania przy korzystaniu z China Mobile Market, zaś trojan może kupować aplikacje w sklepie i ściągać inne zainfekowane aplikacje. Warto jednak uważać na tego rodzaju zachowania, ponieważ jak informuje G Data Software również i europejscy klienci mogą niedługo odczuć skutki jego działania.

Źródło: G Data SoftwareMedia Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.

 • Dawid1472583692

  Nie wiem czy ze mną jest coś nie tak, czy tylko ja widzę na scr z fałszywą operą że jest napisane w pozwoleniach ‚serwisy które będą cię kosztować i sms service’? Jak można być takim idiotą i potem to instalować? Jak zwykle nawet najlepsze zabezpieczenia polegną przy ludzkiej głupocie

 • Dabuh

  Znajomy już rozsyła turecki spam o iphone ze swojego telefonu na facebook.

  Ramazanda kaçırılmıcak fırsat valla. Iphone 2000 TL iken 4 TL ye almak çok iyi oldu 🙂

 • zamyślony

  Jedno pytanie: po co pobierać pirackie Go Weather, skoro darmowe jest w Google Play? Chyba, że coś przeoczyłem, ale nie sądzę ;).

  • zapper

   Ludzie czasami ściągają np. pirackie paczki, w których jest kilkadziesiąt gier i programów (komercyjnych i darmowych), są też użytkownicy, którzy pobierają aplikacje nie tylko z Google Play, ale i z jakiś mniejszych stron, które upodobniają się do sklepów z aplikacjami, poza tym są też programy w Google Play, które pozwalają na odblokowanie jakiś funkcji poprzez pobranie jakiegoś innego programu, wtedy odsyłają nas do zewnętrznych sklepów z programami… W taki sposób też możemy ściągnąć takiego Go Weather, ponieważ ikonkę będziemy kojarzyć, więc pomyślimy, że to jest dobry program i nic się nie stanie.x