Google wyjaśnia zasady interfejsu opartego o Material design

Adrian Smorąg Newsy 2015-09-19

android 5.0 lollipop material design tapeta 1231232

Interfejs systemu Android zmieniał się wielokrotnie w różnym stopniu na przestrzeni ostatnich lat. Największe zmiany nastąpiły jednak wraz z premierą Androida 5.0 Lollipop. Zastąpiono wtedy pełen różnych efektów graficznych interfejs całkowicie prostym, wręcz ubogim. Jak to zwykle bywa zmiany, jakie wprowadziło Google podzieliły fanów Androida na dwa obozy – na zagorzałych przeciwników „paskudnej” prostoty i na jej zwolenników, którzy chwalą skupienie się na treści, a nie na sposobie jej prezentacji. Google postanowiło przygotować poradnik, w którym poruszono najważniejsze kwestie związane z nowym interfejsem nazwanym Material design. Jest on jednak ciekawym źródłem informacji także dla zwykłych użytkowników urządzeń z systemem Android. Zapoznanie się z nim pozwala zrozumieć, dlaczego aplikacje tworzone zgodnie z nowym wzornictwem wyglądają tak, a nie inaczej.

Design-android-840x604

Zalecenia dla deweloperów:

 • interfejs (w tym animacje)  powinien zapewniać czytelne oddzielenie różnych elementów
 • przy tworzeniu aplikacji deweloper powinien ograniczyć się do 3 z proponowanych 500 kolorów z palety podstawowej
 • otoczenie tekstu podkreśla ważność wybranych elementów
 • obrazki powinny mieć znaczenie i zachwycać
 • dopasowanie kolorów aplikacji i i obrazków pozwala uzyskać efekt czystości. Nie zaleca się stosowania ogólnodostępnych grafik, a takich, które są unikalne. Deweloper powinien dbać także o to, aby wykorzystywać możliwie najlepszą jakość grafik – bowiem użycie niskiej jakości grafik psuje nawet najlepsze aplikacje
 • layout aplikacji powinien odzwierciedlać kontakt z prawdziwym papierem.
 • dopuszcza się stosowanie wysuwanych z krawędzi elementów zawierających przyciski

Google wraz z wprowadzeniem nowego interfejsu przykłada wagę do nawet najdrobniejszych szczegółów związanych z wyglądem. Stosowanie się do powyższych zasad ma według koncernu zapewnić jak najwygodniejszą obsługę aplikacji i spójność pomiędzy aplikacjami i systemem. Koncern zaleca deweloperom wykorzystywanie odpowiednich bibliotek, co ma umożliwić posiadaczom starszych urządzeń zapoznanie się z nowym wzornictwem i częścią nowej funkcjonalności. Google dostarcza twórcom aplikacji gotowy kod, który mogą zaimplementować w swoich aplikacjach. Na poniższym zrzucie ekranu widzimy przykładowy kod dla zawartości wysuwanego menu:

android-xml

Do działania przygotowanych  przez Google bibliotek (ich pełna nazwa to Android Design Support Library – Biblioteki wsparcia wzornictwa Androida) potrzebne jest urządzenie z systemem w wersji 2.1 lub nowszej. Deweloper powinien ich używać gdy chce mieć pewność, że starsze wersje systemu uruchomią aplikację (oczywiście o ile nie jest to program dedykowany dla systemu w wersji 5 i nowszej).

Choć nowe wzornictwo spotkało się z mieszanym przyjęciem wśród fanów systemu, to jednak firmie Google nie można odmówić tego, że wraz nowym interfejsem rozpoczęli żmudny proces unifikacji całego ekosystemu – wcześniej bardzo wiele aplikacji miało swój własny, zupełnie inny styl od systemu, czy innych programów, co sprawiało, że system nie prezentował się idealnie.

Pytanie tylko czy koniecznie trzeba było wprowadzać tak uproszczony interfejs, który nie bez powodu jest od samego początku krytykowany – użytkownicy  jednak lubią, jak oprogramowanie nie tylko spełnia swoją rolę, ale też dobrze wygląda. Brak efektów i całkowita prostota nowego interfejsu, w połączeniu z narzucanym w większości urządzeń białym tłem nie każdemu może się podobać. Wiele osób do tej pory korzysta z Androida 4.4.4 KitKat, który jest ostatnim systemem z bogatym w detale interfejsem. Problem ten zapewne nie zaistniałby, gdyby producenci smartfonów z Androidem poszli własną drogą, a nie ślepo kopiowali założenia interfejsu przygotowane przez Google.

Jak oceniacie wzornictwo Lollipopa w wersji od Google lub poszczególnych producentów sprzętu?

Źródło: Androidauthority.com • Pawel Zur

  Niech żyje android najlepszy na świecie huraaaaa

 • sebastian

  „material design”? komus tu sie polski jezyk nie podoba? czy jest tak ograniczony, ze nie umie zastapic tego angielskiego belkotu?

  • NorBat

   Zamiast Apple Watch też powinno się pisać Jabłko Zegarek? 😉

  • Nie masz się czego czepiać. To jest przecież nazwa własna, której nie powinno się tłumaczyć.

 • Marcin Wojciechowski

  Popieram Materiał Design. Bardzo podoba mi się ta prostota i przejrzystość Lollipopa z białymi motywami. Dla mnie jest to śliczne bez przerostu formy nad treścią. Od samego początku Google powinno stosować płaskie wzornictwo i Android byłby rzeczywiście jednolitym, eleganckim systemem.

 • Autorze… To, że nie masz kompletnie gustu i kręcą cię wizualne wodotryski, które niczemu nie służą oprócz zaciemniania efektów pracy programów, to nie znaczy, że ty i tobie podobni macie rację. Brak unifikacji wizualnej aplikacji z systemem, to był najgorszy błąd autorów Androida. Takie biblioteki powinny być przygotowane już dawno, wraz z jednoczesnym nakazem ich stosowania przez developerów. Tylko przez niedopatrzenie Google’a, mamy dzisiaj takie tandetne potworki, jak np. interface AutoMapy, BusyBox, czy setki innych. Material Design jest właśnie dobrze zaprojektowany. Można za jego pomocą stworzyć każdą aplikację i każda będzie wizualnie spójna, czytelna, a wykorzystanie jej funkcjonalności – oczywiste. Pod tym względem iOS zawsze wyglądał znacznie lepiej, bo praktycznie każda apka wyglądała jak część systemu. Nawet kiedy wprowadzili zmiany w interfejsie, całość może nie jest zbyt piękna, ale nadal spójna, za co właśnie się chwali Apple. Przy iOS Android do tej pory wyglądał jak śmietnik przypadkowych produktów wymęczonych przez kompletnych amatorów (bo przecież umiejętności programistyczne mało kiedy oznaczają zdolności graficzne czy chociażby poczucie estetyki).

 • stark2991

  Prostota nie musi być brzydka

  • fillion

   Kolory dolnego paska słabo pasują

   • stark2991

    Poważnie? (¬_¬)

  • Marcin Wojciechowski

   Jest to całkiem ładne.

  • Misiek

   Widzę, że nie tylko ja używam najlepszego menedżera plików jaki jest dostępny w GP. 😉

   • stark2991

    Solid Explorer forever <3 😀
    Może nie ma wszystkiego, może konkurencja coś jeszcze dodaje ale z niego korzysta mi się najlepiej

    • Misiek

     Szczerze powiedziawszy to nie ma lepszego w Google Play. 😉 Solid Explorer jest najbardziej rozbudowany ze wszystkich. Posiada wszystkie funkcje, które są u konkurencji. Obsługuje najpopularniejsze chmury, panel „Właściwości” ma masę informacji na temat pliku/folderu, wbudowana przeglądarka plików APK, wbudowana galeria, server FTP, 2 panele, itp. To kilka funkcji, które ciężko znaleźć u innych twórców, a oczywiście jest tego więcej. Nawet na xda przy wielu tutorialach, prezentacji widać na pulpicie skrót do naszej, polskiej aplikacji Solid Explorer. Tak właśnie ja nie wyobrażam sobie życia bez tego kombajna. Nie ma lepszego i zapewne to będzie mnie, także trzymać wiecznie przy Androidzie. 😉

 • booz

  Cześć – wiem że to słabe miejsce na to pytanie ale czy zauważyliście że google now podpowiadając aktualny wynik jakiegoś meczu który rozgrywa się w bieżący momencie robi to w odwrotny sposób? 🙂 Może jak jest remis nie ma to znaczenia ale jak na boisku jest wynik 1-2 to google now uparcie pokaże 2-1. Dopiero po zakończeniu spotkania wynik podany jest właściwy 🙂 O co z tym może chodzić?.. Tak jest już od… zawsze 🙂

  • RafalR20

   faktycznie, właśnie jest mecz i pisze „Piast – 1 0 : Lechia” a powinno być na odwrótx