Samsung Galaxy S22+ Plus recenzja test opinia

Flagowce Samsunga usunięte z Geekbench! Firma ujawnia powód swojej decyzji

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Samsung oficjalnie został usunięty przez Geekbench z ich bazy benchmarków. Dokładniej rzecz biorąc, sytuacja dotyczy flagowych modeli ostatnich kilku generacji. Cyferki w benchmarkach przez ostatnie lata ewidentnie przestały mieć takie znaczenie, jak miało to miejsce w czasach… gorszej optymalizacji Androida. Zarówno system operacyjny, jak i podzespoły zostały tak ulepszone, że dzisiaj mówimy o nadwyżkach mocy obliczeniowej, którą trzeba… ograniczać. W końcu wiąże się to z drugim problemem, jakim jest pobór prądu i dbałość o jak najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Kompromisy rządzą się swoimi prawami, ale wyniki benchmarków powinny być jednolite.

Geekbench, czyli popularny benchmark usuwa flagowe smartfony Samsunga ze swojej listy

samsung galaxy s22 ultra czy warto

Geekbench ogłosił kilka dni temu, że robi czystki w swoich bazach. Szybko okazało się, że dotyczy to także flagowych modeli Samsunga.

Dokładniej rzecz biorąc, zniknęły modele z serii Galaxy S22, S21, S20 i S10. Tyczy się to wszystkich odmian z tych rodzin włącznie z modelami S21 i S20 FE. W oficjalnym komunikacie Geekbench potwierdził, że usunięcie wynika w związku z manipulacją wyników przez oprogramowanie Samsunga. Koreańczycy stworzyli usługę GOS (Game Optimization Service), której zadaniem jest wykrywanie aplikacji potrzebujących wyższej mocy obliczeniowej i wtedy podbijanie możliwości układów obliczeniowych. Jeśli dany program nie zostanie znaleziony w bazie, to będzie obsługiwany z ograniczoną wydajnością. Geekbench naturalnie znalazł się na liście, ale autorzy uznają takie rozwiązanie właśnie za manipulację i stąd taka, a nie inna decyzja.

Samsung dużo wcześniej zapowiedział, że odda użytkownikom stosowny przełącznik, aby to oni mogli decydować, kiedy chcą korzystać z pełnej mocy obliczeniowej, a kiedy wolą oszczędzać akumulator. Na tę chwilę jeszcze nie pojawiła się stosowna aktualizacja. Niemniej, nawet gdy się pojawi, to nie zapowiada się, aby Geekbench przywrócił flagowce Samsunga na listę — tak przynajmniej wynika z polityki firmy.

Zobacz też: Razem pomóżmy Ukrainie! Społeczność Android.com.pl organizuje zbiórkę.

Naturalnie lider mobilnego rynku nie jest pierwszym i na pewno nie będzie ostatnim, którego Geekbench postanowił wykluczyć. W zeszłym roku dokładnie taka sama sytuacja spotkała serię OnePlus 9, gdzie producent najzwyczajniej w świecie postanowił włączać najważniejszy rdzeń w procesorze wyłącznie dla wybranych procesów. W poprzednich latach także Huawei i Xiaomi było wykluczane z podobnych powodów. Jak Wy się dzisiaj zapatrujecie na benchmarki?

Źródło: XDA Developers, Android Police

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy