Wi-Fi 7 Qualcomm

Qualcomm: Wi-Fi 7 jest już gotowe, a oto czego możecie się spodziewać

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jakiś czas temu MediaTek przedstawił swoją wizję Wi-Fi 7. Teraz zaś przyszedł czas na Qualcomma, który również pracuje nad tym standardem. Warto więc odświeżyć nieco pamięć na temat tajwańskich osiągnięć w tej dziedzinie:

Wprowadzenie Wi-Fi 7 po raz pierwszy oznacza, że Wi-Fi może być prawdziwym zamiennikiem sieci przewodowej/Ethernet w zastosowaniach o super wysokiej przepustowości. Technologia Wi-Fi 7 firmy MediaTek będzie stanowić szkielet sieci domowych, biurowych i przemysłowych oraz zapewni bezproblemową łączność dla wszystkiego, od aplikacji AR/VR dla wielu graczy, przez gry w chmurze i połączenia 4K, po strumieniowanie 8K i nie tylko.

— powiedział Alan Hsu, wiceprezes i dyrektor generalny działu Intelligent Connectivity w firmie MediaTek. 

Po więcej szczegółów zapraszam do tekstu na temat Demo Wi-Fi 7, teraz zaś skupmy się na Qualcommie.

Wi-Fi 7 od Qualcomma

Wpływ internetu na środowisko

No dobrze, ale jakim cudem MediaTek i Qualcomm zaprezentowały dwie różne, ale działające technologie i obydwie określają mianem Wi-Fi 7? Otóż jeszcze przed zatwierdzeniem ostatecznego kształtu przez organ zarządzający Wi-Fi, to pojawiają się układy obsługujące wstępne wersje. Ich celem jest przedstawienie potencjału danego podejścia. Nie oznacza to więc, że Wi-Fi 7 będzie takie, jak zaprezentował Qualcomm, czy wcześniej MediaTek. Tym bardziej że ostateczny kształt nowego standardu zostanie określony dopiero na początku 2024 roku. 

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka 

No dobrze, co więc ma przynieść Wi-Fi 7? Otóż głównie jest to to, co już dobrze znamy z Wi-Fi 6e, czyli obsługę pasm 2,4; 5 i 6 GHz. Co więcej, pojedynczy strumień danych może być rozbity na wiele kanałów. To oznacza znacznie niższe opóźnienia, niż do tej pory. Kolejną istotną kwestią jest współpraca pasm. W ten sposób kanał łączności może wykorzystywać wiele pasm jednocześnie, zwiększając tym przepustowość. W przypadku 6 GHz mowa jest o 5,8 Gbps, a 5 GHz 4,3 Gbps. W przypadku pasma 2,4 GHz nie jest to jednak możliwe.

Źródło: Engadget

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy