Rekonfiguracja stacji bazowych przy granicy

Rekonfiguracja stacji bazowych przy granicy z Ukrainą — cel to poprawa przepustowości

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Operator sieci Play poinformował, że przy granicy z Ukrainą ma miejsce rekonfiguracja stacji bazowych. Chodzi o to, aby poprawić przepustowość w związku ze wzmożonym ruchem w tamtym regionie. Jak wyjaśnia nam Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, niektóre działania wymagają konsultacji ze stroną ukraińską.

Rekonfiguracja stacji bazowych przy granicy z Ukrainą

Operator sieci Play w ostatnich dniach dokonał rekonfiguracji 8 stacji bazowych przy granicy z Ukrainą. Chodzi o poprawienie przepustowości, bo w rejonie panuje zwiększony ruch. Fioletowy operator poinformował też, że wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej (UKE) oraz pozostałymi operatorami prowadzi rozmowy, by udostępnić nowe pasma częstotliwości. Na czym konkretnie polega rekonfiguracja? Dokonano modyfikacji w ramach wcześniej wykorzystywanych zakresów częstotliwości, a ponadto na części stacji uruchomiono dodatkowo zakresy częstotliwości. Cały proces przebiega w ramach obowiązujących przepisów i umów międzynarodowych — wyjaśnia nam Katarzyna Tajak-Pietrowska z Play.

W przypadku niektórych działań związanych z usprawnieniem działania infrastruktury telekomunikacyjnej przy granicy konieczne jest uzyskanie porozumienia ze stroną ukraińską. W obszarach przygranicznych występują ograniczenia dotyczące mocy nadawania stacji na określonych pasmach. Niektóre pasma mają umowy, które te warunki określają, niektóre pasma nie mają – jak np. 2600 MHz. To oznacza, że uruchomienie każdej stacji w paśmie 2600 MHz w pasie 25 km od granicy musi być koordynowane z ukraińskim regulatorem (który musi wyrazić na tę stację zgodę). Wspólnie z operatorami rozmawiamy o tym, jak ten proces przyspieszyć we współpracy z naszymi ukraińskimi kolegami — tłumaczy w rozmowie z naszym portalem Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Czytaj także: Darmowe startery we wszystkich salonach i nie tylko — operatorzy pomagają Ukraińcom

Przy granicy od kilku dni panuje wzmożony ruch, pojawiają się więc pytania o to, czy sieć działa tam bez problemów. Od piątku od godzin porannych zaobserwowaliśmy zwiększony ruch w sieci Play na terenach przygranicznych — przyznaje Katarzyna Tajak-Pietrowska z Play. Jak jednak zaznacza, dość szybko, wraz z odległością od granicy, ruch ten rozkłada się na kolejne stacje, a ze względu na jego specyfikę (głównie rozmowy i wiadomości tekstowe) zwiększenie ruchu nie wpływa liniowo na obciążenie sieci. Wszystkie usługi są dostępne i działają poprawnie. Monitorujemy sytuację na bieżąco — dodaje.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy