Rosyjski odpowiednik Wikipedii

Rosja grozi Wikipedii – chodzi o wpisy dotyczące inwazji na Ukrainę

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Oficjalna propaganda rosyjska twierdzi, że na Ukrainie żadnej wojny nie ma, rosyjscy żołnierze walczą o wolność niezależnych republik, a cywile są chronieni. I mimo że dowodów na to, że to wierutna bzdura jest masa, to tamtejsze media ich nie pokazują. Rzecz w tym, że nie wszystkie źródła informacji w Rosji są podległe władzy. Dobrym przykładem jest tutaj Wikipedia. Ta jednak może wkrótce zostać zablokowana z powodu wpisów o inwazji na Ukrainę.

Rosja grozi Wikipedii

Rosja grozi Wikipedii

Redaktorzy rosyjskiej wersji Wikipedii twierdzą, że krajowy urząd regulacji komunikacji zagroził zablokowaniem strony. Dostali oni zawiadomienie od Roskomnadzoru, czyli agencji odpowiedzialnej za cenzurowanie tamtejszego Internetu. W zawiadomieniu znalazła się informacja, że strona poświęcona inwazji na Ukrainę zawiera nielegalnie rozpowszechniane informacje. Pod tym hasłem ukrywają się takie rzeczy, jak liczba ofiar wśród rosyjskich wojskowych oraz ukraińskich cywilów i dzieci. Czyli wszystko to, czego Rosjanie nie powinni się dowiedzieć.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Tym samym dane te mają zniknąć z artykułu zatytułowanego: Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022). Jeśli nie spełnią oni zaleceń agencji, to Wikipedia zostanie zablokowana w całej Rosji. Warto tu podkreślić, że w samym artykule pojawiają się informacje zarówno z Ukraińskiej, jak i Rosyjskiej strony. Te rzecz jasna, mocno od siebie odbiegają. Rosja nie podaje żadnych strat wśród cywilów, twierdzi, że śmierć poniosło zaledwie kilku jej żołnierzy, oraz zawyża straty ukraińskiej armii — przynajmniej w zestawieniu z danymi pochodzącymi z Ukrainy. Obecnie nowi i niezarejestrowani użytkownicy nie mogą edytować tego artykułu, aby chronić go przed wandalizmem. Sama Wikimedia, czyli fundacja stojąca za Wikipedią wydała następujące oświadczenie:

Inwazja na Ukrainę spowodowała bezsensowną utratę życia, a także towarzyszyła jej wojna informacyjna w sieci. Rozprzestrzenianie dezinformacji na temat trwającego kryzysu wpływa na bezpieczeństwo ludzi, którzy polegają na faktach przy podejmowaniu decyzji dotyczących życia i śmierci, a także ingeruje w prawo każdego do dostępu do otwartej wiedzy. Wikimedia współpracuje ze społecznościami dotkniętymi kryzysem, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia dla informacji w projektach Wikimedia, a także wspiera redaktorów i administratorów wolontariuszy, którzy służą jako pierwsza linia obrony przed manipulacją faktami i wiedzą.

Źródło: Engadget

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy