YouTube blokuje Russia Today

YouTube blokuje kanały związane z Russia Today i Sputnikiem — możliwe kolejne kroki

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Google poinformowało, że YouTube od marca blokuje w Europie kanały związane z Russia Today i Sputnikiem. Firma ogłosiła podjęcie nadzwyczajnych środków, żeby w czasie wojny w Ukrainie powstrzymać kampanie dezinformacyjne. Internetowy gigant zdradził również, jakie mogą być jego kolejne kroki w obecnej sytuacji.

YouTube blokuje kanały związane z Russia Today i Sputnikiem

YouTube blokuje Russia Today

Google ogłosiło, że w całej Europie blokuje kanały na YouTube związane z Russia Today i Sputnikiem. To kolejne nasze działanie po bezterminowym zatrzymaniu możliwości monetyzacji przez media finansowane przez Federację Rosyjską na naszych platformach — wyjaśnia internetowy gigant. Kanały typu RT nie mogą zarabiać na swoich treściach ani reklamować się na platformach należących do Google. Użytkownicy YouTube’a z Europy nie zobaczą również treści publikowanych przez wspomniane media.

Na całym świecie ograniczona została liczba rekomendacji dla treści z rosyjskich mediów finansowanych przez państwo. W ostatnich dniach YouTube usunął setki kanałów i tysiące filmów za naruszanie Wytycznych dla społeczności. Pracujemy nie tylko nad ograniczaniem zasięgu nierzetelnych informacji, ale także nad tym, by wiadomości wiarygodne i godne zaufania były łatwiej dostępne — twierdzi Google. Systemy internetowego giganta mają promować najbardziej wiarygodne informacje.

Co z dostępnością usług od Google?

YouTube blokuje Russia Today

Google zapewnia, że będzie przestrzegać wymogów związanych z sankcjami nakładanymi na Rosję. W miarę jak sankcjami obejmowane są osoby, regiony i instytucje takie jak banki, produkty takie jak Google Pay mogą stać się niedostępne w poszczególnych krajach — zaznacza firma z Mountain View. Póki co z większości usług Google, w tym z wyszukiwarki, map oraz YouTube’a można korzystać w Rosji.

Na terenie Ukrainy Google uruchomiło alert SOS w wyszukiwarce. Pomaga on znaleźć informacje o sposobach ewakuacji i linki do zasobów ONZ dotyczących uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Z kolei po konsultacji z lokalnymi instytucjami i władzami internetowy gigant wyłączył niektóre funkcje Map Google w Ukrainie. Chodzi m.in. o warstwę ruchu drogowego. Dodano za to informacje o punktach informacyjnych oraz punktach pomocy dla uchodźców w sąsiednich krajach.

Czytaj także: Konkurenci Starlinka z powodu decyzji Rosji będą zmuszeni poprosić SpaceX o pomoc

Google objęło również ochroną przed atakami DDoS ponad 100 ukraińskich witryn internetowych, w tym lokalne serwisy informacyjne. Firma stara się też chronić konta osób, które mogłyby być na celowniku hakerów, np. ukraińskich urzędników i wojskowych.

źródło: Google

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy