World of Tanks zwalnia dyrektora za poparcie Rosji

World of Tanks nie popiera wojny – boleśnie przekonał się o tym dyrektor kreatywny gry

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Wargaming to najsłynniejsze na świecie białoruskie studio tworzące gry komputerowe. Nie oznacza to jednak, że popiera politykę swojego rządu. Wręcz przeciwnie: potrafi otwarcie powiedzieć nie w kluczowych przypadkach. Dobrym przykładem jest obecna inwazja Rosji na Ukrainę, która ma pełną aprobatę reżimu Łukaszenki. Mimo to firma wspomogła napadnięty kraj finansowo i jawnie potępiła atak. Przy okazji także pozbyła się istotnego pracownika, bo dyrektora kreatywnego, który publicznie popiera agresję Rosji.

World of Tanks zwalnia dyrektora za poparcie Rosji

World of Tanks zwalnia dyrektora za poparcie Rosji

Sergey Burkatovskiy, dyrektor kreatywny World of Tanks, czyli jednego z najpopularniejszych MMO w Europie, publicznie poparł Rosję, co doprowadziło do jego zwolnienia. Ujawnił on swoje stanowisko w usuniętym już wpisie na Facebooku, w którym ogłosił, że popiera, jak to sam określił:

Operację sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, DRL [Donieckiej Republiki Ludowej] i ŁRL [Ługańskiej Republiki Ludowej].

Dzień po swoim wpisie Burkatovskiy zamieścił kolejną wiadomość, w której pochwalił się, że zerwał z VG, czyli Wargaming. Sama firma przedstawia jednak sytuację nieco inaczej. Według niej został on po prostu zwolniony. 

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Warto tu podkreślić, że samo Wargaming, mimo że jest białoruską firmą, to ma swoje biura także w Kijowie, zatrudniając wielu zdolnych programistów z Ukrainy. Z tego też powodu studio skupia się na pomocy im, jak i ich rodzinom. Przy okazji wsparło także Ukraiński Czerwony Krzyż kwotą w wysokości miliona dolarów, która ma zostać przeznaczona na pomoc cywilom. Firma wydała także następujące oświadczenie:

W Wargaming bezpieczeństwo i ochrona naszych pracowników jest najważniejszym priorytetem. Obecnie wszystkie dostępne zasoby firmy pomagają i wspierają ponad 550 naszych kolegów: zapewniając im zastępcze zakwaterowanie, wcześniejsze wypłaty wynagrodzeń, dodatkowe fundusze na pomoc w podróży i relokacji.

Przy okazji firma także zmieniła swoją politykę reklamową, usuwając z nich jadące czołgi. Na Ukrainie cała kampania została natomiast całkowicie wstrzymana. Wargaming tłumaczy to następująco:

Uważamy, że reklamowanie naszych gier w czasie, gdy Ukraina znajduje się w centrum tego konfliktu, jest niestosowne i niewrażliwe.

Źródło: TechSpot

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy