UCIe

Procesory modułowe jak PC-ty? Najwięksi giganci technologiczni pracują nad nowym standardem

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

No cóż, a przynajmniej z punktu widzenia ich projektantów i wykonawców, ponieważ użytkownicy nie będą mogli sobie ich składać. I nie chodzi tu o same procesory rozumiane jako rdzenie CPU, a o chiplety, czyli układy składające się z mniejszych układów, które są zamknięte w jednej obudowie. Dobrym przykładem są tu wielordzeniowe procesory ze zintegrowaną pamięcią i często iGPU, czy SoC znane jako procesory ARM dla smartfonów, gdzie obok samego CPU znajdują się jeszcze moduły łączności bezprzewodowej, nawigacji satelitarnej, układ graficzny, czy NPU. Obecnie każdy producent łączy poszczególne części w swój unikatowy sposób, co przysparza sporo problemów w produkcji, projektowaniu i łańcuchach dostaw poszczególnych elementów. Aby rozwiązać ten problem, powstaje Universal Chiplet Interconnect Express (UCIe).

UCIe

UCIe

W skrócie jest to uniwersalny standard dla przyszłych technologii. Wśród liderów branży, którzy przyłączyli się do inicjatywy, są już takie firmy jak AMD, Intel, Meta, Microsoft, Google, TSMC, Samsung, Arm i Qualcomm. Mowa więc o największych projektantach i wytwórcach układów, a także o firmach ze świata BigTech, które na pierwszy rzut oka nie należą do branży, jednak są od niej najmocniej zależne. Jak to ma jednak działać? Otóż w domyśle poszczególne moduły miałyby być ze sobą kompatybilne zarówno fizycznie, jak i funkcjonalnie. W ten sposób dany moduł mógłby zostać wykorzystywany w układach różnych producentów. Przy okazji także możliwe byłoby zamawianie modułów z wielu źródeł.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Przyjrzyjmy się płynącym z tego korzyściom: otóż projektowanie układów byłoby o wiele prostsze, ponieważ poza głównym ich elementem, na którym najbardziej nam zależy, to pozostałe można zamówić u firm zewnętrznych. Dodatkowo sama ich produkcja byłaby bardziej elastyczna. Dana firma mogłaby się skupić na jednym typie układu i go produkować niezależnie od zmiennych potrzeb odbiorców, ponieważ ten sam element mogliby kupić inni klienci. Obecnie natomiast wszelkie zamówienia są indywidualne. Co więcej, znacznie przyśpieszy to rozwój technologii. Nie będzie bowiem konieczne projektowanie danych rozwiązań na nowo. Tym samym obecny kryzys dzięki takim rozwiązaniom mógłby się znacznie szybciej zakończyć. 

Źródło: TechSpot

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy