Hakerzy wykradli DLSS Nvidii

Hakerzy wykradli Nvidii DLSS – jakie mogą być tego konsekwencje?

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Grupa Lapus$ kontynuuje swoją batalię przeciwko Nvidii, chociaż raczej nie ma w niej najmocniejszych kart. Co prawda ich najnowsza groźba, tym razem podparta dowodami wygląda dość przerażająco dla Zielonych. Jednak im dłużej się nad nią zastanowić, tym mniejsze robi to wrażenie. Otóż cyberprzestępcy wykradli kod źródłowy technologii Deep Learning Super Sampling (DLSS). A tak przynajmniej wynika ze zrzutu ekranu.

Hakerzy wykradli DLSS Nvidii

Hakerzy wykradli DLSS Nvidii

Powyżej możecie zobaczyć zrzut ekranu, w którym przedstawiono katalog z niezbędnymi plikami. Sam co prawda nie dysponuję odpowiednią wiedzą, aby zabrać głos w tej sprawie, jednak portal Tomshardware podkreśla, że nazwy plików są niezwykle trafne, co jest argumentem za wiarygodnością zrzutu. Pamiętajmy jednak, że to może być tylko dobrze przygotowany blef. Rozważmy jednak scenariusz, w którym hakerzy rzeczywiście wykradli kod źródłowy DLSS i chcą go sprzedać na czarnym rynku. Tu znowu powołam się na wiedzę specjalistów z Tomshardware:

Zrzut ekranu z katalogu źródłowego DLSS v2.2 sam w sobie nie zdradza zbyt wiele. Jest mało prawdopodobne, że może on nawet dostarczyć ogólnych wskazówek na temat działania DLSS. Plik PDF z przewodnikiem programowania DLSS może być interesujący dla twórców konkurencyjnych technologii, ale to przy założeniu, że jest to wewnętrzny dokument Nvidii, a nie tylko standardowy przewodnik przekazywany tysiącom twórców gier na całym świecie.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Jednak nawet jeśli założymy najczarniejszy scenariusz dla Zielonych, to pojawia się pytanie: kto to kupi? Jedynymi konkurentami Nvidii na rynku są AMD i Intel. Jednak żadna z tych firm nie wykorzysta nawet jednej linijki kodu skradzionego Zielonym. To by bowiem oznaczało wielką batalię w sądach i odszkodowania idące w setki milionów, a być może i miliardy dolarów. To jak z kradzieżą dzieł sztuki i próbie ich sprzedaży na oficjalnym rynku: nikt ich nie kupi, a sama próba sprzedaży może się zakończyć tragicznie dla złodzieja. Jak widać, Lapus$ bardzo chce się odegrać na Nvidii za jej atak, jednak nie do końca ma ku temu środki.

Źródło: Tomshardware

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy