Chiny procesory rosja usa sankcje

Biden wyjaśnił Chinom, co się stanie, jeśli te pomogą Rosji ominąć sankcje na nowe technologie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Prezydent USA, Joe Biden prosi chińskie firmy technologiczne o pomoc w nałożeniu sankcji technologicznych na Rosję w ramach współpracy. Przy okazji rysuje im wizję tego, co im grozi jeśli jednak tej pomocy nie udzielą. Trzeba przyznać, że wygląda na to, że sytuacja, w jakiej znalazł się Huawei z powodu polityki Donalda Trumpa nie jest aż tak złym scenariuszem jak ten, który przedstawił obecny rząd Stanów Zjednoczonych.

Chiny nie pomogą Rosji technologią – USA o to zadba

Chiny procesory rosja usa sankcje

Wiele osób na wieść o sankcjach technologicznych nałożonych na Rosję przez USA twierdziło, że to nie ma najmniejszego znaczenia. Wszystko dlatego, że — jak wskazywali — kraj Putina kupi te same układy za pośrednictwem Chin. No cóż, wychodzi na to, że jednak nie kupi. A jeśli jakaś chińska firma zdecyduje się na tak nierozważny krok, to zostanie odcięta od jakichkolwiek technologii pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli natomiast ktoś wątpi w skuteczność takich metod, do warto zauważyć, że Huawei jest świetnym przykładem tego, co USA może zrobić z nawet olbrzymią chińską firmą. Warto jednak podkreślić, że takie działania raczej nie sprzyjają poprawie sytuacji między Stanami Zjednoczonymi, a Państwem Środka.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Sytuacja wygląda więc następująco: Intel i AMD odcięły swoje dostawy układów przemysłowych do Rosji. Jednak 2/3 technologii Kremla pochodzi już od Chin. Te jednak do produkcji układów stosują głównie technologie pochodzące z USA. Złamanie sankcji odetnie je od amerykańskich patentów i maszyn produkcyjnych, na co żadna firma nie może sobie obecnie pozwolić. Nie oznacza to jednak, że Rosja zostanie całkowicie odcięta od chińskich technologii. Nie możemy bowiem zapominać o SMIC, które już teraz jest objęte sankcjami USA, a mimo to produkuje układy w 14 nm. Oczywiście nie oznacza to wcale, że Rosja złoży zamówienie właśnie w tamtej fabryce, ani że firma przystanie na umowę z Kremlem. Jest to jednak realny scenariusz w obecnej sytuacji geopolitycznej. Wciąż to jednak będzie potężny cios w rosyjski przemysł i naukę.

Źródło: TechSpot

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy