Chiny procesory rosja usa sankcje

Biden wyjaśnił Chinom, co się stanie, jeśli te pomogą Rosji ominąć sankcje na nowe technologie

2 minuty czytania
Komentarze

Prezydent USA, Joe Biden prosi chińskie firmy technologiczne o pomoc w nałożeniu sankcji technologicznych na Rosję w ramach współpracy. Przy okazji rysuje im wizję tego, co im grozi jeśli jednak tej pomocy nie udzielą. Trzeba przyznać, że wygląda na to, że sytuacja, w jakiej znalazł się Huawei z powodu polityki Donalda Trumpa nie jest aż tak złym scenariuszem jak ten, który przedstawił obecny rząd Stanów Zjednoczonych.

Chiny nie pomogą Rosji technologią – USA o to zadba

Chiny procesory rosja usa sankcje

Wiele osób na wieść o sankcjach technologicznych nałożonych na Rosję przez USA twierdziło, że to nie ma najmniejszego znaczenia. Wszystko dlatego, że — jak wskazywali — kraj Putina kupi te same układy za pośrednictwem Chin. No cóż, wychodzi na to, że jednak nie kupi. A jeśli jakaś chińska firma zdecyduje się na tak nierozważny krok, to zostanie odcięta od jakichkolwiek technologii pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli natomiast ktoś wątpi w skuteczność takich metod, do warto zauważyć, że Huawei jest świetnym przykładem tego, co USA może zrobić z nawet olbrzymią chińską firmą. Warto jednak podkreślić, że takie działania raczej nie sprzyjają poprawie sytuacji między Stanami Zjednoczonymi, a Państwem Środka.

Zobacz też: Społeczność Android.com.pl wspiera Ukrainę — oto nasza zbiórka

Sytuacja wygląda więc następująco: Intel i AMD odcięły swoje dostawy układów przemysłowych do Rosji. Jednak 2/3 technologii Kremla pochodzi już od Chin. Te jednak do produkcji układów stosują głównie technologie pochodzące z USA. Złamanie sankcji odetnie je od amerykańskich patentów i maszyn produkcyjnych, na co żadna firma nie może sobie obecnie pozwolić. Nie oznacza to jednak, że Rosja zostanie całkowicie odcięta od chińskich technologii. Nie możemy bowiem zapominać o SMIC, które już teraz jest objęte sankcjami USA, a mimo to produkuje układy w 14 nm. Oczywiście nie oznacza to wcale, że Rosja złoży zamówienie właśnie w tamtej fabryce, ani że firma przystanie na umowę z Kremlem. Jest to jednak realny scenariusz w obecnej sytuacji geopolitycznej. Wciąż to jednak będzie potężny cios w rosyjski przemysł i naukę.

Źródło: TechSpot

Społeczność Android.com.pl dla Ukrainy — zbiórka na platformie siepomaga.pl

Motyw