profile prowadzą dezinformację rosji

Profile negujące pandemię teraz prowadzą dezinformację na rzecz Rosji

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Profile, które w przeszłości negowały pandemię koronawirusa, teraz prowadzą dezinformację, wspierając działania Rosji. Na to ciekawe zjawisko zwrócił uwagę Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS). Na czym dokładnie polega narracja prorosyjskich kont w mediach społecznościowych?

Kiedyś negowały pandemię, teraz prowadzą dezinformację na rzecz Rosji — chodzi o profile na portalach społecznościowych

IBIMS poinformował we wtorek, że w ciągu ostatniej doby doszło do przegrupowania w przestrzeni polskich mediów społecznościowych. Większość kont oraz grup przeszła z komunikacji anty-COVID na zniechęcanie do uchodźców z Ukrainy. W internecie rozprzestrzenia się narracja m.in. budująca poczucie zagrożenia przed uchodźcami oraz wspierająca działania Rosji na terytorium Ukrainy.

Trzy dni temu informowaliśmy, że liczba incydentów związanych z rosyjską dezinformacją maleje. Niestety sytuacja uległa zmianie. W ostatnich 24 godzinach o ponad 11000% wzrosła negatywna interakcja dotycząca sytuacji na granicy — alarmował we wtorek wieczorem Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Głównym przekazem rozprowadzanym w polskim internecie są tezy głoszące, że mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą uchodźców spoza Ukrainy. Mówi się m.in., że wśród osób przekraczających granicę polsko-ukraińską dominują ludzie z Bliskiego Wschodu. Ile w tym prawdy?

Organizacja Demagog, powołując się na potwierdzone dane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, informuje, że dominującą grupą uchodźców napływających do Polski są obywatele Ukrainy. Wszelkie doniesienia o tym, jakoby wśród osób uciekających przed inwazją Rosji na Ukrainie przeważali ludzie niebędący obywatelami Ukrainy, są nieprawdziwe — zaznacza Demagog. Wśród osób odprawianych przez Straż Graniczną są obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji, a także innych państw, ale to mniejszość.

Czytaj także: To koniec – Antonov An-225 Mrija zniszczony przez Rosjan

Pamiętajcie, by uważać na wszechobecną dezinformację związaną z sytuacją za naszą wschodnią granicą. Prorosyjską narrację w internecie tworzą zorganizowane grupy, które przeprowadzają masowe ataki. Pamiętajcie, że obecna sytuacja to również test odpowiedzialności dla internautów.

źródło: Twitter/IBIMS, Demagog

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy