ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Stało się! Wystartował Google Now on Tap – kto może już z niego skorzystać?

Autor: Jędrzej Markiewicz Kategoria: Newsy
Google-Now-on-Tap-121455

Pisałem niedawno, że Google zamierza wprowadzić nową funkcję do swojego launchera dopiero wraz z premierą Androida 6.0 Marshmallow. Z niemałym zdziwieniem przyjąłem więc informacje, że firma zmieniła zdanie wprowadzając Google Now on Tap już teraz. Być może ich polityka uległa zmianie po tym, jak Bing Search podrobił ich pomysł? Swoje do powiedzenia ma także Facebook i jego Asystent M, który również może zagrozić nadchodzącemu narzędziu wyszukiwania informacji w trybie rzeczywistym od Google.

Czym w ogóle jest funkcja „on Tap”? To nic innego, jak automatyczny asystent udostępniający informacje na ekranie  smartfona, bez konieczności wyłączania aktualnie używanej aplikacji. W praktyce oznacza to tyle, że od tej pory otrzymując od kogoś SMS-a, będziemy mogli momentalnie dowiedzieć się w więcej o sprawach, które wiadomość zawiera. Wyszukiwanie informacji o orientalnej restauracji, tani hotel w pobliżu, nieznane nam dotąd słowo, albo film godny polecenia – wszystko dostępne od ręki. Dochodzimy do momentu, w którym każdy gdzieś się spieszy – a wyszukiwarki pokroju Google to coś, bez czego trudno nam się obejść. Nie dziwi więc ciągłe udoskonalanie swoich usług, by sprostać rosnącym oczekiwaniom klienta. Tylko czy naprawdę tego oczekujemy?  W celu pozyskania więcej informacji na ten temat zachęcam zapoznać się z wytłuszczonymi powyżej odnośnikami.

google now on tap-function=1214

Aktualizacja jest już dostępna dla wszystkich urządzeń z Androidem 4.4 i nowszym, wprowadza także unowocześniony interface przypominający ten z zapowiadanego Marshmallow’a. Co mnie jednak rozczarowało – mimo zapewnień firmy, że „Google Now on Tap” będzie działać na wszystkich urządzeniach – wygląda na to, że otrzymali go na razie jedynie beta-testerzy Marshmallow preview 3. Uaktualnienie jest już dostępne w Sklepie Play – co więcej, zawiera już w sobie opisywaną funkcję. Wygląda więc na to, że firma tworzy fundamenty do stopniowego wdrażania swoich nowoczesnych rozwiązań, występują jednak pewne problemy natury kompatybilności.

google launcher-update

Jak długo zajmie koncernowi łatanie swojej aplikacji do stanu powszechnej używalności? Czy nie jest już na to trochę za późno? Bing i Facebook bardzo odważnie atakują swojego rywala. Szczególnie Microsoft odnosi na tym polu sukcesy, ponieważ ich aplikacja jest już w pełni kompatybilna ze wszystkimi urządzeniami i dostępna w Sklepie Play.

Sprawdź najnowsze wpisy