xperia-z1s-32-580-100

 

 

W ubiegłym tygodniu jedną z ważniejszych wiadomości była zmiana zapisów odnośnie wodoszczelności, jakiej dokonało Sony Mobile dla smartfonów Xperia. Z nowych zasad wynika, że wodoszczelność jest gwarantowana tylko w wodzie słodkiej pod warunkiem, że urządzenie jest umieszczone w pojemniku na głębokości do 1.5m na maksymalnie 30 minut, i co najważniejsze użytkownik nie może z niego korzystać – np. do robienia zdjęć. Testowany jest bowiem tylko stan czuwania (urządzenie włączone). W innych warunkach Sony nie gwarantuje zachowania wodoszczelności (a tym samym uznania gwarancji w przypadku zalania urządzenia). Zapisy jednak nie są całkowicie jasno sformułowane. Poproszone o komentarz Sony Mobile przygotowało wyjaśnienie zmian w zapisach oraz uzasadniło wprowadzone modyfikacje. W oświadczeniu czytamy między innymi, że celem wprowadzenia zmian było „wyraźniejsze ukazanie jak chronić sprzęt w codziennym użyciu” i podkreślenie najlepszych zastosowań naszych urządzeń.

 

Sony twierdzi także, że „warunki gwarancji pozostały nie zmienione”  a wprowadzone zmiany w opisach parametrów certyfikatów IPxx „ułatwią klientom ochronę urządzeń zgodnie z gwarancją jakiej udzielamy”.

 

Obiektywnie mówiąc, z technicznego punktu widzenia nic się nie zmienia. Przyznane certyfikaty IP posiadają od lat takie same opisy i nowe Xperie bez względu na to, jak Sony ujmuje swoje zasady, musiały je spełnić. Zmienia się natomiast sposób, w jaki Sony chwali się możliwościami swoich urządzeń w różnych akcjach marketingowych – dotychczasowe reklamy mogły przecież zachęcić użytkowników do przeprowadzania swoistych testów wytrzymałościowych flagowych Xperii – istotnie w serwisie YouTube znajdziemy dziesiątki testów flagowych zetek – począwszy od zanurzenia w piwie, przez nurkowanie, na wrzątku kończąc. Zmieniając sposób ukazania zasad wodoszczelności Sony chce zmienić to podejście zastępując chęć testów dbałością o sprzęt.

 

Otwarta pozostaje kwestia odpowiedzi na pytanie, dlaczego zmiana następuje akurat teraz, na kilkanaście dni przed sprzedażą Z5 – być może firma nie chce, by kolejni użytkownicy przeprowadzali różne nietypowe testy nowej Zetki, albo zwyczajnie konstrukcja najnowszych zetek nie jest tak wytrzymała, jak poprzednie flagowce.

 

Zmiany w zasadach wodoszczelności wpłynęły na to, jaki smartfon wybierzecie?

 

 

Źródło: xperiablog.net

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Smorąg